Trwa ładowanie...

Sąd zdecydował. TVP ma usunąć "Inwazję" z YouTube

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie w sprawie między Kampanią Przeciw Homofobii i TVP w sprawie kontrowersyjnego filmu dokumentalnego "Inwazja" poświęconego organizacjom wspierającym osoby LGBT+. Państwowa telewizja złoży zażalenie na postanowienie sądu po otrzymaniu uzasadnienia.

Sąd zdecydował. TVP ma usunąć "Inwazję" z YouTubeŹródło: NurPhoto via Getty Images
dt79kdr
dt79kdr

TVP pokazało film "Inwazja" tuż przed wyborami

"Inwazja" to film, który Telewizja Polska wyemitowała w październiku 2019 roku, na krótko przed wyborami parlamentarnymi. Dokument poświęcony jest organizacjom wspierającym osoby LGBT i pokazywać ma kontrowersyjne kulisy ich pracy.

Według warszawskiej organizacji pozarządowej Kampania Przeciw Homofobii, wśród formowanych w filmie zarzutów, pojawia się normalizacja pedofilii. Jak podaje serwis wyborcza.pl, wśród komentarzy wokół filmu pojawiły się słowa o tym, że organizacje oparte o "ideologię LGBT" są "za pedofilią" i "sięgają po dusze i umysły naszych dzieci".

Jak napisała wyborcza.pl, jedną z tez filmu było stwierdzenie, że marsze równości nie są spontanicznymi demonstracjami. Tezę poparto materiałem, w którym reporterka wcielająca się w rolę wolontariuszki KPH nagrywała wideo pokazujące, że organizacja opłaca przejazdy i noclegi jadącym na demonstrację wolontariuszom. KPH w odpowiedzi opublikowało oświadczenie, w którym potwierdziło wskazane płatności, do których jest zobowiązana jako organizator. W oświadczeniu była też informacja, że w takich wydarzeniach wzięło dotychczas udział 60 wolontariuszy, co łączyło się z kosztem 6,2 tys. złotych.

Zobacz też: Wybory 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz: moja żona jest głosem kobiet

Sąd nakazuje usunięcie i nierozpowszechnianie "Inwazji"

Decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie, TVP zostało zobowiązane do usunięcia filmu z serwisu YouTube. Dodatkowo sąd zakazał telewizji publicznej rozpowszechniania filmu przez rok.

dt79kdr

Po ogłoszeniu postanowienia na stronie internetowej Kampanii Przeciwko Homofobii pojawił się komentarz jej dyrektorki Slavy Melnyk. - To wielki sukces KPH i reprezentującego nas radcę prawnego Jakuba Turskiego, dzięki któremu ten homofobiczny w wydźwięku i szkodliwy społecznie paszkwil zniknie z sieci - cieszyła się Melnyk.

Zadowolenia nie krył również Jakub Turski. - Sąd Okręgowy uznał, że w świetle przedstawionego przez nas stanu sprawy i przedłożonych dowodów roszczenie pozwu oraz interes prawny KPH są uprawdopodobnione. Postanowienie Sądu bardzo nas cieszy. Teraz czekamy na reakcję Telewizji - skomentował postanowienie sądu.

TVP komentuje postanowienie sądu

O komentarz w sprawie postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie poprosiliśmy rzecznika Telewizji Polskiej. TVP odpowiedziała nam, że ich zdaniem pozew KPH jest bezzasadny i zamierza złożyć zażalenie na postanowienie.

- Telewizja Polska S.A. złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o sporządzenie uzasadnienia tego postanowienia. Po jego doręczeniu złożymy zażalenie na to postanowienie. Spółka przygotowuje obecnie odpowiedź na pozew w niniejszej sprawie. W odpowiedzi tej TVP przedstawi Sądowi oraz powodowi swoje stanowisko w sprawie - skomentował rzecznik TVP.

źródło: kph.pl, wyborcza.pl

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dt79kdr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt79kdr