Trwa ładowanie...

Sadiq Khan w stolicy. "Łączy nas wiele, Warszawa i Londyn będą nadal ściśle współpracować"

Wizyta burmistrza Londynu w Warszawie. Sadiq Khan cały poniedziałek spędził na spotkaniach w stolicy. Najpierw rozmawiał z prezydentem miasta Rafałem Trzaskowskim, a potem obaj szefowie stolic odwiedzili kilka ważnych miejsc.

Sadiq Khan w stolicy. "Łączy nas wiele, Warszawa i Londyn będą nadal ściśle współpracować"Źródło: East News, fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER
d31rg3o
d31rg3o

Burmistrz Londynu był jednym z zaproszonych gości na uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Sadiq Khan przy tej okazji odwiedził także Gdańsk i Warszawę. W stolicy, u boku prezydenta Rafała Trzaskowskiego promował swoje miasto i przesłanie "Londyn jest otwarty" (London Is Open).

Już na początku wizyty w stolicy padła ważna deklaracja burmistrza Londynu. – Będziemy kontynuować przyjaźń pomiędzy naszymi miastami, bo jest ona bardzo korzystna – ocenił Sadiq Khan.

Na konferencji w Muzeum POLIN burmistrz zaznaczył, że podczas wizyty w Warszawie poznał "przedstawicieli biznesu, osoby bardzo przedsiębiorcze, założycieli nowych firm, a także bardzo inspirujących młodych ludzi". - Miałem, także okazje zobaczyć to wspaniałe muzeum - mówił Khan.

Zobacz także: "Die Welt" z okładką o II Wojnie Światowej. Jest też artykuł od Mateusza Morawieckiego

Sadiq Khan odbył również serię spotkań i rozmów w warszawskim Ratuszu, m.in. z Młodzieżową Radą Miasta. – Zadawano mi wiele pytań – przedstawiciele biznesu, młodzi ludzi oraz uczestnicy debaty i mogę powiedzieć, że ja i prezydent Warszawy mamy niezwykle wiele wspólnego. Mamy inne pochodzenie etniczne, jesteśmy wyznawcami, innych religii, rządzimy innymi miastami, ale bardzo wiele nas łączy – podkreślił Khan.

d31rg3o

Rozmowy dotyczyły m.in. polityki przedszkolnej i żłobkowej, a w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej włodarze miast poruszyli temat przypadków depresji wśród młodzieży oraz sposobów angażowania młodych ludzi w działania miast. Kilka razy pojawił się temat wsparcia społeczności LGBT+ oraz walki z narastającą falą populizmu.

Burmistrz Londynu przekazał też dziennikarzom, że nie jest zwolennikiem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i cały czas ma nadzieję, że to się nie zdarzy. – Ale jeśli tak się stanie to cały czas pozostaniemy bardzo europejskim miastem i będziemy kontynuować przyjaźń pomiędzy naszymi miastami, bo jest ona bardzo korzystna – podkreślił Sadiq Khan.

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski nie miał wątpliwości, że Warszawę i Londyn łączy "mnóstwo rzeczy". - Właściwie każdy problem, o jakim rozmawiamy, czy to kwestie wielkiej polityki, Brexitu i jego konsekwencji dla Europy, czy przechodzimy do kwestii związanej z ochroną środowiska, z kwestiami związanymi ze start-upami innowacyjną gospodarką, jak radzić sobie z najważniejszymi problemami w mieście. Możemy się wzajemnie od siebie się dużo nauczyć – stwierdził prezydent Warszawy.

Zdaniem Trzaskowskiego, jeżeli rzeczywiście Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej to jasne jest, że Londyn powinien pozostać bliskim partnerem Warszawy i współpracować w ramach Eurocities, czyli organizacji skupiającej miasta europejskie.

d31rg3o

- Najważniejsze, że łączą nas wartości. Mottem Londynu jest "Otwarty Londyn", natomiast naszym mottem jest "Warszawa dla wszystkich". Ważne, że podzielamy te wartości otwartości i tolerancji, współpracy, bo to jest coś co wyróżnia i łączy nasze miasta - stwierdził Trzaskowski.

Prezydent stolicy zaznaczył też, że oba miasta nastawione są na wymianę doświadczeń. - Ta współpraca trwa od miesięcy i na pewno te więzi pomiędzy Londynem a Warszawą będą tylko i wyłącznie zacieśniane - powiedział Trzaskowski.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d31rg3o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31rg3o