Trwa ładowanie...

Selekcja w tramwajach i autobusach. Czy powinna być w Warszawie?

Pijani, śmierdzący lub wyglądający podejrzanie nie wchodzą do środka! - uważa czeski Zarząd Komunikacji Miejskiej

Selekcja w tramwajach i autobusach. Czy powinna być w Warszawie?
d2qqdyd
d2qqdyd

Każdy z nas miał do czynienia z taką sytuacją w tramwaju lub autobusie. Pijany lub bezdomny wsiada, zajmuje jedno z siedzeń i... cały autobus jest wyłączony, bowiem "pasażer" śmierdzi nieprawdopodobnie i nie da się wytrzymać. Nie bardzo wiadomo co z takim zrobić. Z reguły wówczas wysiadamy. Inna sytuacja - wchodzi ktoś, kompletnie pijany i zaczepia współpasażerów. Jedna osoba potrafi zablokować cały pojazd.

W innych miastach władze próbują sobie radzić z takimi "pasażerami", na co zwrócił nam uwagę nasz czytelnik na naszym facebookowym profilu . Od początku roku w tramwajach i autobusach w czeskim Brnie pracują "Powstrzymywacze", których zadaniem jest niewpuszczanie do pojazdów osób śmierdzących, pijanych, ale także wyglądających podejrzanie. - informuje Express Ilustrowany.

22 pracowników czeskiego ZTM-u, oprócz sprawdzania biletów ma obowiązek interweniować, gdy do pojazdu chce wsiąść ktoś, kto śmierdzi lub się awanturuje. Projekt zaplanowano wstępnie na trzy miesiące. "Powstrzymywacze" mają specjalne mundury oraz o wiele wyższe uprawnienia niż zwykły "kanar".

Projekt ma przekonać mieszkańców, że transport miejski może być bezpieczny i atrakcyjny, a tym samym zachęcić ich do częstszego korzystania. „Powstrzymywacze” jeżdżą wyłącznie za dnia. Wieczorem i nocą sytuacja pozostaje bez zmian. Brno nie jest jedyne. Na podobny pomysł wpadły również władze Pragi. Tam również na niektórych liniach jeżdżą specjalnie oddelegowani strażnicy miejscy.

d2qqdyd

Pomysł budzi wątpliwości prawników - każdy może przecież pachnieć jak chce. Z kodeksu cywilnego bowiem wynika, że jeśli z tramwaju wyrzucimy śmierdzącą osobę, to "pogwałcimy jego godność i osobiste prawa".

A co z prawami osobistymi tych, którzy muszą opuścić pojazd ze względu na smród i lub strach przed pijanym i nie mogą w spokoju dojechać do domu lub pracy?

d2qqdyd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qqdyd