Trwa ładowanie...

Senat Uniwersytetu Warszawskiego apeluje do polityków: "Szanujmy ład konstytucyjny"

Uchwała została dziś opublikowana na stronie UW.
Share
Senat Uniwersytetu Warszawskiego apeluje do polityków: "Szanujmy ład konstytucyjny"
d2ks3ko

Niesłabnące spory wokół Trybunału Konstytucyjnego spowodowały, że Senat Uniwersytetu Warszawskiego podjął specjalną uchwałę. Zawiera ona apel o poszanowanie ładu konstytucyjnego oraz dbanie o wartości demokratyczne.

W treści dokumentu czytamy m.in. że "fundamentem demokratycznego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej jest trójpodział i równowaga władz oraz zasada rządów prawa jako sposób wykonywania władzy publicznej." Ponadto w uchwale Senat przekazał, iż Konstytucja powinna być respektowana przez wszystkie strony, niezależnie od konkretnego wyniku wyborczego. Jednocześnie uwzględniając indywidualne różnice poglądów, organ UW ze względu na dobro Polski zwrócił się o: "poszanowanie ładu konstytucyjnego i wykonywanie swych zadań zgodnie z Konstytucją i w ramach jej przepisów, przy respektowaniu podstawowych kanonów demokratycznego państwa prawa."

Na koniec podkreślił też znaczenie prestiżu Trybunału Konstytucyjnego jako "strażnika praw i swobód obywatelskich" oraz zaapelował o jak najszybsze zażegnanie sporu politycznego. Z pełną treścią uchwały można zapoznać się tutaj .

d2ks3ko

Przeczytajcie też: W Warszawie wszczepiono pierwszy w Polsce podskórny monitor rytmu serca

d2ks3ko

Podziel się opinią

Share
d2ks3ko
d2ks3ko