Trwa ładowanie...

Sinfonia Varsovia ma 30 lat

To jedna z najbardziej cenionych orkiestr w Polsce

Sinfonia Varsovia ma 30 lat
d2u9dkh
d2u9dkh

Sinfonia Varsovia rozpoczęła swoją działalność 30 lat temu, gdy w 1984 r. do Warszawy przyjechał światowej sławy skrzypek i dyrygent Yehudi Menuhin i rozpoczął występy z Polską Orkiestrą Kameralną. Amerykański muzyk przyjął następnie propozycję dyrektora zespołu Franciszka Wybrańczyka, aby odbyć z orkiestrą światową trasę koncertową.

By sprostać wymaganiom zaplanowanego repertuaru, orkiestra zwiększyła skład, zapraszając do współpracy wybitnych muzyków z całej Polski. Pierwsze koncerty zespołu pod batutą Yehudi Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków. Lord Menuhin przyjął propozycję objęcia funkcji pierwszego gościnnego dyrygenta nowo powstałej orkiestry symfonicznej. Przyjęła ona nazwę Sinfonia Varsovi a.

Z okazji jubileuszu 30-lecia, Orkiestra Sinfonia Varsovia wystąpi w niedzielę 11 maja z uroczystym koncertem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Orkiestrę poprowadzą znakomity skrzypek i dyrygent Andres Mustonen oraz wieloletni Dyrektor Artystyczny zespołu – Krzysztof Penderecki.

Krzysztof Penderecki jest Dyrektorem Artystycznym Sinfonii Varsovii od 2003 roku (wcześniej, w latach 1997-2003 był Dyrektorem Muzycznym orkiestry). Muzycy z warszawskiej orkiestry wspólnie koncertują w kraju i na świecie, a w repertuarze zespołu znajduje się wiele utworów kompozytora. Krzysztof Penderecki nagrał z orkiestrą kilka płyt, w tym swoje autorskie albumy.

d2u9dkh
d2u9dkh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u9dkh