Trwa ładowanie...
18-01-1970 00:21

Skarby ze zbiorów BUW-u. Kiedy ujrzą światło dzienne?

Skarby ze zbiorów BUW-u. Kiedy ujrzą światło dzienne?
dyq93lb
dyq93lb

Z okazji obchodów 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego i Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, BUW pokaże 200 wyjątkowych obiektów, na co dzień przechowywanych w 7 gabinetach zbiorów specjalnych biblioteki. WawaLove.pl udało się zdobyć zdjęcia tych bezcennych dzieł.

Wśród nich będzie min. Biblia z 1599 roku przetłumaczona przez Jakuba Wujka, słynne dzieło Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” czy ryciny i rysunki Rembrandta van Rijna, Albrechta Dürera, a także tzw. Teki Królewskie ze zbiorów króla Stanisława Augusta.

- Po raz pierwsi nasi odwiedzający będą mogli zobaczyć obok siebie zgromadzone największe nazwiska i najcenniejsze dzieła z wieku XV-XX. Ekspozycja pomyślana jest tak, aby uwypuklić różnorodność, piękno i wielość kontekstów zbiorów BUW – opowiada o wystawie Zofia Kajczuk z Oddziału Promocji, Wystaw i Współpracy.

Zaprezentowane dzieła będą jedynie kopiami oryginałów. – Jednak będą one skomponowane tak, aby oddać jak najwięcej z atrakcyjności oryginałów. Sprawi to, że kontakt zwiedzającego z obiektami może być swobodniejszy - wszystkiego można, a wręcz należy, dotknąć! – mówi Kajczuk. W tym celu organizatorzy wystawy skorzystają z wieloformatowych wydruków oraz elementów interaktywnych.

Jednocześnie szefowa Oddziału Promocji, Wystaw i Współpracy nie wyklucza możliwości wystawienia oryginałów z zasobów BUW-u. Jednak zanim to nastąpi, należy dostosować salę wystawową, by móc w optymalnych warunkach zaprezentować dzieła. Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie oszacowała, że dostosowanie pomieszczenia do warunków ekspozycyjnych wyniesie ok. 3 mln zł.

dyq93lb

- W tym są koszty przeróbek budowlanych, zabezpieczeń, systemu gaśniczego i klimatyzacyjnego a także zakup ścianek wystawienniczych i gablot ekspozycyjnych zawierających systemy bezpieczeństwa i utrzymujących odpowiednią temperaturę i wilgotność niezbędną do eksponowania dzieł na papierze – wylicza Zofia Kajczuk. BUW liczy na pomoc sponsora, który po części sfinansuje przedsięwzięcie. - Pieniędzy szukamy zarówno w ministerstwach, w programach unijnych a także u prywatnych sponsorów.

Natomiast fundusze na nadchodzącą wystawę pochodzą z dotacji jubileuszowej z Uniwersytetu, wkładu własnego BUW oraz od sponsora.

Wystawa ruszy 6 października i potrwa do 1 marca 2017 r. i będzie nosić tytuł „200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki”. Wstęp będzie wolny, a na terenie ekspozycji będą odbywać się będą również wycieczki, lekcje muzealne oraz wykłady naukowe kuratorów zbiorów specjalnych. Wystawa rozpocznie jubileusz 200-lecia Biblioteki Uniwersyteckiej, który potrwa przez cały 2017 r.

dyq93lb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyq93lb