Trwa ładowanie...

Skuli przedwojenną posadzkę na Noakowskiego. "Niebywały akt barbarzyństwa"

Aktywiści apelują do konserwatora o reakcję

Skuli przedwojenną posadzkę na Noakowskiego. "Niebywały akt barbarzyństwa"
d30nlws

"W zreprywatyzowanej kamienicy na Noakowskiego 16 należącej do firmy Fenix Group trwa właśnie niszczenie zabytkowych wnętrz. Robotnicy skuli oryginalne ceramiczne płytki z 1915 roku. Były świetnie zachowane. Ostało się jeszcze kilka pięter" - alarmuje Miasto Jest Nasze.

Chodzi o sporą, przedwojenną kamienicę, którą "modernizuje" firma Fenix Group. - To niebywały wręcz akt barbarzyństwa - mówi WawaLove.pl Jan Śpiewak z Miasto Jest Nasze oraz warszawski radny. - Chcielibyśmy poznać przyczyny takich działań, a także przywrócenia stanu poprzedniego - podkreśla Śpiewak.

Już raz wstrzymano "modernizację"

Budynek, na co wskazuje Spis Zabytków woj. Mazowieckiego, nie znajduje się w rejestrze zabytków. Co ciekawe, z należących do tego samego właściciela przed wojną i zbudowanych w tym samym czasie kamienic na Noakowskiego (chodzi o numery 12, 14 i16) Tylko ten budynek nie figuruje w rejestrze. Podobno trwa właśnie procedura wpisywania, jednak nie wiadomo, kiedy budynek znajdzie się pod prawną ochroną. Póki się pod nią nie znajdzie, robotnicy mogą zrobić z nim co chcą. Jak relacjonuje jeden z mieszkańców kamienicy, dziś nie pozwolił robotnikom na zerwanie posadzki położonej na II piętrze budynku. "To jedyne miejsce gdzie na klatce zostały jeszcze kafelki z lat przedwojennych" - pisze. "Na pozostałych piętrach już nie ma" - dodaje rozżalony.

d30nlws

Konserwator Zabytków wstrzymał już jedną "modernizację" budynku wykonywaną przez Fenix Group. Chodziło wówczas o kamienicę stojącą przy ul. Koszykowej.

Mieszkał tu Karol Szymanowski

Kamienica przy Noakowskiego 16 została wzniesiona w 1913 roku. Na stronach inwestora można przeczytać, że do dzisiaj "doskonale zachowały się modernistyczne dekoracje elewacji frontowej oraz wewnętrznego dziedzińca". Fenix Group chwali się też pistacjowymi, glazurowanymi płytkami, położonymi w bramie posesji. "Przypominają świetność polskiej secesji" - czytamy na ich stronach.

W budynku przed wojną mieszkała warszawska inteligencja, m.in.kompozytor Karol Szymanowski, dyrygent Kazimierz Wiłkomirski czy Janusz Kusociński, słynny lekkoatleta, rozstrzelany podczas II Wojny Światowej.

d30nlws
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30nlws