Trwa ładowanie...
d34qdaw

Śmigus dyngus na Pradze Północ. Walka z hitlerowcami na wodę

Niezwykła historia z II Wojny Światowej
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Śmigus dyngus na Pradze Północ. Walka z hitlerowcami na wodę
d34qdaw

W 1943 roku mieszkańcy Pragi urządzili na ul. Stalowej prawdziwą bitwę na wodę. Ich przeciwnikami byli niemieccy żołnierze. Historia została opowiedziana na łamach komiksu.

Zbigniew Gajowniczek, uczestnik tamtych zdarzeń, wówczas siedmiolatek, tak opowiada o nich w portalu Praga Gada . - Otóż w 43 roku ulicą Stalową przejeżdżał oddział, zmotoryzowany oddział Niemców. To były samochody ciężarowe – z tyłu takie samochody miały, z przodu koła, z tyłu gąsienice, załadowane jakimś sprzętem, to wszystko było. I oni mieli... to było w Wielkanoc. Chyba drugi dzień świąt. Bo był lany poniedziałek. Oni tak sobie stanęli wzdłuż całej ulicy Stalowej. Jest samochód za samochodem, jakiś tam transporter na czele tam był, jakiś tam transportery te takie niemieckie. I co było ciekawe, że nasi, jak zobaczyli, że Niemcy - bo oni stanęli i tam wychodzili z tego, z szoferek, z tego, z kabiny - a nasi jak to w lany poniedziałek w każdej bramie była zawsze te, jakiś kran, jakaś pompa, jakaś woda.

Podziel się

- No i nasi wzięli kubełki z wodą i tych Niemców chlup! Po nich! No to Niemcy zawsze mieli te kubły przy tych transportach samochodowych również, lecieli do bramy, pompowali i była bitwa na wodę! Niemożliwa! Ja pamiętam z kolegą na 3 piętrze, on tak mieszkał właśnie od strony Stalowej na 3 piętrze, to myśmy też tak samo kubełki wody i z góry na nich leli. I ze wszystkich stron na tych Niemców szła woda, prawda. Niemcy byli zmoczeni dokładnie, ale wszystko było na „hahaha” i na wesoło. To było ciekawe zdarzenie.

d34qdaw

Gajowniczek dodaje, że nikt się nie obrażał i choć zarówno polska, jak i niemiecka strona była kompletnie przemoczona, Niemcy, po otrzymaniu rozkazów z uśmiechami ruszyli dalej.

Dziś tę niezwykłą historię możemy obejrzeć w komiksie "Praga gada" (wydawnictwo Fundacja Animacja).

Przeczytajcie też: Nawet 500 zł za polewanie wodą!

Podziel się
Podziel się
d34qdaw

Podziel się opinią

Share

d34qdaw

d34qdaw