Trwa ładowanie...

Smog nad Warszawą. Normy przekroczone o 500 proc. "Ostrzegajcie znajomych i bliskich"

Od wielu tygodni Warszawa zmaga się z rekordowymi stężeniami smogu.

Smog nad Warszawą. Normy przekroczone o 500 proc. "Ostrzegajcie znajomych i bliskich"
d1yyxt9
d1yyxt9

Poziom zanieczyszczenia powietrza w Warszawie po raz kolejny przekroczył dopuszczalne normy. - To nie mgła. To mieszanina zanieczyszczeń i mgły - smog. Ostrzegajcie znajomych i bliskich - zalecają przedstawiciele Warszawskiego Alarmu Smogowego. Najniebezpieczniejsza sytuacja występuje na Targówku, gdzie normy wskaźnika PM2,5 przekroczono o ponad 500 proc.

Stan jakości powietrza zarówno w Warszawie, jak i wielu innych polskich miastach jest dziś bardzo niebezpieczny. W sześciostopniowej skali, kategoryzującej jakość powietrza od bardzo dobrej, do bardzo złej, w Warszawie panuje dziś najwyższy, niebezpieczny stopień zanieczyszczenia.

"Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu" - przestrzega Inspekcja Ochrony Środowiska.

"Pozostali powinni ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym" - dodają specjaliści

Gdzie jest najgorzej?

Najgorsza sytuacja panuje w okolicach ulicy Kondratowicza w Warszawie. Normy wskaźnika PM2,5 przekroczono o 524 proc., natomiast PM10 o 282 proc.

(Fot. WIOŚ)

d1yyxt9

Bardzo źle jest także w okolicach ulicy Marszałkowskiej. Normy pyłu PM2,5 zostały przekroczone o 444 proc., a PM10 o 268. Podobnie źle jest w pobliżu Al. Niepodległości. Tam poziom pyłu PM2,5 przekroczono o przeszło 450 proc. Normy PM10 o blisko 250 proc.

Co to jest PM10 i PM2,5?

Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3, a poziom alarmowy 200 µg/m3.

Pył PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Docelowa wartość średnioroczna dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m3, poziom dopuszczalny 25 µg/m3, a poziom dopuszczalny powiększony o margines tolerancji dla 2012 r. 27 µg/m3.

d1yyxt9

Od wielu tygodni Warszawa zmaga się z rekordowymi stężeniami smogu. 9 stycznia ratusz podjął decyzję o wprowadzeniu darmowej komunikacji: to drugi taki przypadek w historii, że z powodu wysokiego stężenia zagrażających zdrowiu pyłów, władze miasta zdecydowały się na takie kroki.

- W samej Warszawie blisko 3 tysiące osób rokrocznie umiera z powodu chorób wywołanych złą jakością powietrza. W skali kraju jest to już niestety niemal 50 tysięcy - mówi WawaLove.pl dr hab. inż. Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej.

d1yyxt9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yyxt9