Trwa ładowanie...

Solec i okolice (SPACER)

Gdzie można spróbować skosztować doskonałego, ciasta zwanego przez powiślańskich smakoszy biustem? Gdzie uruchomiono pierwszy w Polsce akademik? Gdzie jest największy swego czasu wiadukt żelbetowy Europy?

Solec i okolice (SPACER)
d2k6zqm
d2k6zqm

Jedna z najstarszych osad, które weszły później w skład Warszawy, a także pierwsza w mieście dzielnica przemysłowa. Praska Ferajna zaprasza na spacer po Solcu, tym razem wyjątkowo po lewej stronie Wisły.

Niektórzy pamiętają gazownię i rzeźnię, ale to tu w XIX wieku była pierwsza w kraju fabryka chemiczna, parowe młyny i tartaki, browary, fabryki asfaltu, tektury, mostów, a nawet oczywiscie wagonów kolejowych i do tego port rzeczny z żurawiem (zwanym tu windugą lub bindugą), a okresie peerelu produkowano znane każdemu neony – niektóre z nich świecą w Warszawie do dzisiaj - mówią przewodnicy - Tu uruchomiono pierwszy w Polsce akademik i tu jest największy swego czasu wiadukt żelbetowy Europy. Zobaczymy, jak ta dzielnica biedy w międzywojniu cywilizowała się, więc na trasie zobaczymy wiele interesujących budowli modernistycznych. Dowiemy się, gdzie półtora wieku temu dla robotników koncertowały czeskie harfiarki o obfitych kształtach, a gdzie dziś można skosztować doskonałego, ciasta zwanego przez powiślańskich smakoszy biustem.

Sobota, 15 listopada
Miejsce spotkania: ul. Kruczkowskiego 3B (przed dolnym wejściem do stacji Warszawa-Powiśle)
godz. 13:00
Spacer potrwa ok. 2-2,5 godziny
Przewodnik: Jarek Spacerolog Praski

Spacery nie są biletowane, ale na zakończenie bardzo mile widziany napiwek dla przewodnika.

d2k6zqm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k6zqm