Trwa ładowanie...
d3hjqcm

Śpiewak chce Muzeum Odbudowy Stolicy w domkach fińskich

Kandydat na prezydenta Warszawy, Jan Śpiewak zaproponował Muzeum Odbudowy Stolicy w jednym z domków fińskich. - Historia odbudowy Warszawy to jedno z najważniejszych i najtrudniejszych osiągnięć polskiego społeczeństwa - tłumaczył Śpiewak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jan Śpiewak
Jan Śpiewak (East News, Fot: Agnieszka Sniezko)
d3hjqcm

Osiedle Jazdów znajduje się na tyłach parku Ujazdowskiego, które składa z 27 parterowych drewnianych domków jednorodzinnych. Osiedle zbudowano w 1945 roku jako tymczasowe miejsce dla pracowników Biura Odbudowy Stolicy.

Drewniane domy pochodziły z reparacji wojennych, jakie Finlandia była zmuszona zapłacić po II wojnie światowej na rzecz ZSRR. W kwietniu 2017 Osiedle Jazdów ujęto w gminnej ewidencji zabytków.

Kandydat Komitetu Wygra Warszawa podczas briefingu wtorkowego tłumaczył, że odbudowa stolicy jest jednym z największych i najważniejszych osiągnięć polskiego społeczeństwa. - Warszawa można powiedzieć, to jest miasto feniks, które umarło, żeby narodzić się na nowo. I to właśnie ten niewiarygodny, heroiczny trud i sukces chcemy upamiętnić - stwierdził.

East News

- Chcemy tutaj na osiedlu Jazdów wybudować Muzeum Odbudowy Stolicy, które będzie upamiętniać ten trud powojenny tysięcy zwykłych mieszkańców naszego miasta, którzy często za darmo, w czynie społecznym odgruzowywali i odbudowywali naszą stolicę. Chcemy na osiedlu Jazdów odbudować część zniszczonych, zburzonych w czasie tych 50 ostatnich lat domków i w jednym z takich domków stworzyć Muzeum Odbudowy Stolicy - oświadczył Śpiewak.

d3hjqcm

Zaznacza, że "osiedle to stanie się atrakcją turystyczną i wizytówką Warszawy, która pokazuje jak Warszawa szanuje i pamięta o swojej przeszłości, ale też dba o to, co jest wokół nas".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3hjqcm

Podziel się opinią

Share

d3hjqcm

d3hjqcm