Trwa ładowanie...

Społecznicy apelują: Ratujmy powojenne zabytki [INTERAKTYWNA MAPA]

"Oddanie deweloperom do ich pełnej dyspozycji wartościowych obiektów architektonicznych skutkuje zaniechaniem jakichkolwiek prac konserwatorskich"

Społecznicy apelują: Ratujmy powojenne zabytki [INTERAKTYWNA MAPA]
d3donhn

Organizacje Miasto Jest Nasze, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oraz inicjatywa Tu było Tu stało przedstawiły w Muzeum Sztuki Nowoczesnej 1 marca 2016 list otwarty dotyczący ochrony powojennych zabytków Warszawy. Jest to apel o podjęcie pilnych działań do wszystkich instytucji kształtujących kierunek ochrony zabytków w stolicy: władz Miasta Stołecznego Warszawy, Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie.

Sygnatariusze listu wskazują w nim na dramatyczny w skutkach brak polityki w zakresie ochrony zabytków architektury powojennego modernizmu oraz wieloletnie zaniedbania w tej kwestii. Skutkiem tego stanu rzeczy są wyburzenia obiektów uznanych powszechnie za wartościowe oraz zagrożenie tych, które jeszcze nie zostały gruntownie przebudowane czy rozebrane. Architektura powojennego modernizmu powinna być wpisana w ogół dziedzictwa kulturowego stolicy i pilnie objęta kompleksową i przemyślaną ochroną.

"Nie można pozwolić na to, aby państwo, naród, a przede wszystkim miasto, które utraciło tak wiele ze swojego dziedzictwa kulturowego podczas ostatniej wojny, traktowało z należytą uwagą jedynie rekonstrukcje i nieliczne, oryginalne przedwojenne zabytki, a kompletnie pomijało część dziedzictwa powstałą w wyniku projektowania i budowy miasta od zera po 1945 roku. Nie można pozwolić na to, aby w przypadku dziedzictwa powojennego, tych strat dokonywał podmiot, który faktycznie powinien mieć je w opiece i który jest za nie odpowiedzialny. W końcu, nie można też pozwolić na to, aby przyszłe pokolenia patrzyły na dorobek czasów powojennych tylko przez pryzmat przykładów architektury gorszej jakościowo, powstającej według projektów typowych, czy wynikających z niedoborów finansowych i materiałowych gospodarki poprzedniego ustroju. Najlepsze obiekty powojennego modernizmu powinny bezwzględnie zostać objęte opieką konserwatorską, gdyż tylko w taki sposób możemy zachować to, co w nich najcenniejsze – stosunek bryły do
przestrzeni i sposób jej kształtowania. W rzeczywistości, oddanie deweloperom do ich pełnej dyspozycji wartościowych obiektów architektonicznych skutkuje zaniechaniem jakichkolwiek prac konserwatorskich, które stoją w naturalnej sprzeczności z rachunkiem ekonomicznym, jaki kieruje inwestorem" - czytamy w liście.

d3donhn

Mapa przyszłych zabytków

Apel o pilne wprowadzenie zmian systemowych poparła do tej pory niemal setka autorytetów nie tylko ze środowiska warszawskiego, związanych zawodowo z konserwacją zabytków, historią sztuki, czynnych architektów, literatów oraz varsavianistów.

Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków przedstawił dziś listę obiektów w Warszawie, które powinny znaleźć sie pod ochroną. Na debacie, która odbyła się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej rozmawiano m.in. o powojennym modernizmie. Poniżej mapa, przygotowana przez zespół Gazety Stołecznej, na której znajdziemy 53 obiekty i zespoły urbanistyczne, które powinny znaleźć się w Gminnej Ewidencji Zabytków (obiekty w kolorze czerwonym).

Znajdziemy na niej takie obiekty, kawiarnia "Rozdroże"w Alejach Ujazdowskich, pawilon Syreniego Śpiewu, pawilon Emilia czy Dom Przedpogrzebowy na Powązkach Wojskowych.

d3donhn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3donhn