Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
czytnik ebooków

Sposób na "lekkie", wakacyjne lektury? Czytnik e-booków! Sprawdzamy, który z nich jest najlepszy

Jakie skojarzenia przychodzą na myśl na dźwięk słowa "lato"? Słońce, plaża, zimne napoje i oczywiście książki! Co zrobić w sytuacji, gdy zaległych lektur jest naprawdę dużo, a chcemy zabrać na urlop każdą z nich? Tu z pomocą przybywa czytnik e-booków, który pomieści wszystkie tytuły i nie zajmie dużo miejsca w walizce. Podpowiadamy, jak wybrać idealny model.

Materiał sponsorowany przez RTV EURO AGD
  Źródło: Adobe Stock
d1zwkut
d1zwkut

Wakacje to idealny moment na to, żeby nadrobić książkowe zaległości. Nie od dziś wiadomo, że w pięknych okolicznościach przyrody każda lektura cieszy jeszcze bardziej. Radość czytania może jednak popsuć ciężar bagażu wypełnionego po brzegi wakacyjnymi tytułami. Jak przemycić na urlop wszystkie upragnione książki bez konieczności zabierania ze sobą kilku ciężkich walizek? Rozwiązaniem jest czytnik e-booków – niewielkie, bardzo lekkie urządzenie, w którym możesz przechowywać imponującą liczbę książkowych pozycji. To wymarzona opcja dla tych, którzy nie wyobrażają sobie urlopu bez czytania i lubią pochłaniać kilka tytułów jednocześnie. Jak działa czytnik e-booków, który model wybrać i czym taki sprzęt różni się od tabletu? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Czytnik e-booków – dlaczego warto go mieć?

Czytniki e-booków to prawdziwe wybawienie dla tych, którzy lubią czytać książki poza domem albo np. uczą się i chcą mieć dostęp do wielu tytułów jednocześnie. Perspektywa dźwigania kilku ciężkich tomów na urlopowy wyjazd lub nawet do pobliskiej kawiarni czy biblioteki może budzić zniechęcenie – już nie mówiąc o ograniczeniach bagażowych, a także o zdrowiu naszego kręgosłupa. Jasne, szelest i zapach papieru jest przyjemny i dla wielu moli książkowych stanowi element czytelniczego rytuału, jednak nie musimy przecież rezygnować z tej niewątpliwej radości. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby papierową książkę czytać w domowym zaciszu, a w podróż do pracy czy na wakacje zabierać jej "lekką", elektroniczną wersję. Dzięki temu zapewniamy sobie różnorodność i nie pozbawiamy się kontaktu z fizycznym egzemplarzem.

Najważniejszą zaletą czytnika e-booków jest oczywiście wygoda, lekkość oraz imponująca pojemność urządzenia, dzięki której w jego pamięci możemy zapisywać ogromną liczbę książkowych tytułów. Kolejną kwestią jest prostota obsługi oraz przyjazne użytkowanie. Czytnik nie wymaga żadnych umiejętności technologicznych – każdy model ma proste menu oraz zaledwie kilka przycisków nawigacji. Ponadto sprzęt dba o nasze oczy, zapewniając nam odpowiednią skalę oraz barwę światła. Dzięki temu możemy cieszyć się wciągającą fabułą nawet po zmroku.

d1zwkut

Jak działa czytnik e-booków?

Obsługa czytnika jest bardzo intuicyjna. Książki w wersji elektronicznej pobieramy na urządzenie za pomocą aplikacji, a następnie możemy je znaleźć w bibliotece lub w chmurze. Oczywiście, jak w przypadku każdej operacji online, do zakupu i ściągnięcia wybranej pozycji niezbędne jest łącze internetowe, jednak samo czytanie książki nie wymaga dostępu do sieci – możemy bez przeszkód cieszyć się lekturą w trybie offline. Książkę można też wgrać do pamięci urządzenia metodą tradycyjną, za pomocą kabla USB.

Nie bez przyczyny o czytnikach mówi się "elektroniczny papier". Wiele modeli wyposażonych jest w technologię, która doskonale imituje papierowy pierwowzór. Na przykład ekran zamiast emitować wspomniane już światło, odbija je, a do tego wyświetla tekst w naturalnych odcieniach matowej szarości, przez co wyświetlacz wygląda, jakby miał papierową powierzchnię. Dodatkowym atutem są efekty dźwiękowe, które przypominają autentyczny szelest przewracanych stron. Tych, którzy uważają, że technologia bywa zawodna i obawiają się niespodziewanego przerwania lektury w najmniej odpowiednim momencie, uspokajamy – bateria w czytnikach zazwyczaj wytrzymuje nawet kilka tygodni użytkowania. Oczywiście, poszczególne modele różnią się od siebie liczbą funkcji oraz ceną, ale szeroki wybór sprawia, że każdy miłośnik książek z pewnością znajdzie czytnik odpowiedni dla swoich potrzeb. W zakupie pomoże ranking czytników e-booków, w którym znajdziemy najlepsze modele z wyszczególnieniem cen oraz parametrów.

Czytnik czy tablet?

Wiele osób zastanawia się, czy czytnik e-booków faktycznie jest potrzebny, skoro na rynku można kupić wielofunkcyjny tablet – urządzenie, na którym możemy nie tylko czytać książki, ale też przeglądać internet, sprawdzać pocztę i korzystać z mediów społecznościowych. Warto jednak podkreślić, że oba urządzenia różnią się od siebie właściwościami i zastosowaniem, dlatego nie należy stawiać między nimi znaku równości. Tablet faktycznie jest sprzętem uniwersalnym i może nam służyć w różnych celach, a nawet zastąpić tradycyjny komputer, jednak funkcja czytnika jest jedynie dodatkiem do jego licznych funkcji. Oznacza to, że nie ma tylu udogodnień oraz technologii umożliwiających komfortowe czytanie.

d1zwkut

Nie oznacza to jednak, że tablet nie sprawdza się w roli czytnika. Dla osób, które szukają jednego urządzenia o wielu możliwościach, taki sprzęt na pewno będzie satysfakcjonującym zakupem. Jego zalety docenimy szczególnie w podróży, bo spełni rolę czytnika i laptopa, a dodatkowo za jego pośrednictwem możemy też oglądać filmy, słuchać muzyki i robić zdjęcia. Idealnym wyborem dla osób, które szukają takiego wszechstronnego sprzętu, jest iPad – obecnie jeden z najlepszych i niezawodnych tabletów na rynku. Jeżeli jednak sprzęt ma służyć jedynie czytaniu książek, zdecydowanie polecamy czytnik. Z takim sprzętem każda lektura będzie prawdziwą przyjemnością.

Materiał sponsorowany przez RTV EURO AGD
d1zwkut
d1zwkut