Trwa ładowanie...

Spożywanie alkoholu na "schodkach nad Wisłą" legalne?

Picie alkoholu na bulwarach wiślanych jest legalne - wynika z opinii prawnej, którą otrzymał ratusz.

Share
Spożywanie alkoholu na "schodkach nad Wisłą" legalne?
d4p4yjt

Stołeczni funkcjonariusze straży miejskiej i policji wielokrotnie karali mandatami osoby spożywające alkohol na terenie bulwarów wiślanych. Nie istnieją jednak żadne uchwały stołecznego ratusza, które wprost mówiłyby o zakazie picia napojów procentowych na tym obszarze.

Profil społecznościowy "Legalnie nad Wisłą" opublikował zdjęcie pisma, które otrzymał od urzędu miasta w sprawie spożywania alkoholu na terenie Warszawy. Czytamy miedzy innymi, iż zgodnie z tym pismem "nie istnieją żadne uchwały Rady Miasta zakazujące spożywania alkoholu poza miejscami, w których spożywania zakazuje ustawa (m.in. ulice, parki i place)". Ponadto autorzy profilu informują, że jutro odbędzie się kolejna rozprawa w sprawie legalności spożywania alkoholu nad Wisłą.

(Tekst ustawy zamieszczony przez profil Legalnie nad Wisłą. Fot. Marek Tatała)

d4p4yjt

Przypomnijmy, że rozprawa w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieścia odbędzie się w związku z oskarżeniem przez policję Marka Tatały, warszawskiego ekonomisty, komentatora wydarzeń polityczno-gospodarczych, zawodowo związanego z sektorem organizacji pozarządowych (fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju - FOR) oraz założyciela profilu społecznościowego "Legalnie nad Wisłą". Zarzucono mu "usiłowanie spożycia alkoholu w miejscu publicznym". Na poprzedniej rozprawie nie stawił się oskarżyciel ani, (pomimo obowiązkowej obecności), świadkowie (dwóch funkcjonariuszy policji z Komendy Rejonowej Warszawa Śródmieście).

Funkcjonariusze* celowo wprowadzają w błąd?*

Jak informuje na swojej stronie internetowej Tatała, - w Polsce nie istnieje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Mieszkańców w błąd wprowadzają czasami sami policjanci i strażnicy błędnie informując o podstawie prawnej ukarania. Podobny pogląd dominował też w niektórych mediach - co zdaniem oskarżonego udało się częściowo zmienić dzięki jego zaangażowaniu.

Dalej publikuje między innymi zapis z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która to "nie zabrania spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Art. 14 ust. 2a mówi, że „zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów”. - Czyli spożywanie alkoholu jest możliwe w miejscach publicznych nie będących ulicą, placem, parkiem czy innym miejscem wymienionym w ustawie, choć sama ustawa nie definiuje, żadnej z tych przestrzeni. Czasami dodatkowe regulacje dotyczące spożycia wprowadzają poszczególne gminy, ale w Warszawie nad Wisłą takie przepisy nie obowiązują - komentuje Marek Tatała.

d4p4yjt

Co więcej picie alkoholu na bulwarach wiślanych jest legalne - wynika z opinii prawnej, którą otrzymał ratusz. Policja i straż miejska twierdzą,że: - bulwary to część pasa drogowego. I zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości nie wolno tam pić alkoholu - mówił w 2015 roku "Gazecie Stołecznej" Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji.

Źródło: (marektatala.pl/LegalnienadWisłą)
Zdjęcia: FP Schodki Nad Wisłą

d4p4yjt

Podziel się opinią

Share
d4p4yjt
d4p4yjt