Trwa ładowanie...
d1d1cpa

Stare miasto pięknieje? Wymienili nawierzchnię

Gronkiewicz-Waltz: Warszawa dba o swoje zabytki od wielu lat przeznaczając pieniądze na ich renowacje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stare miasto pięknieje? Wymienili nawierzchnię
d1d1cpa

Wymiana i remont nawierzchni staromiejskich ulic, rynku i placów w obrębie murów trwały cztery lata. Podzielone były na etapy, aby prace jak najmniej przeszkadzały mieszkańcom i turystom. W listopadzie 2015 r. ostatecznie się zakończyły.

- Warszawa dba o swoje zabytki od wielu lat przeznaczając pieniądze na ich renowacje. Dziś spotykamy się z tej okazji, że po 4 latach zakończył się remont nawierzchni ulic Starego Miasta. To było wielkie przedsięwzięcie, które budziło sporo emocji. Tak ogromny terytorialnie front robót trzeba było pogodzić z interesami mieszkańców i turystów – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz .

Remont nawierzchni nadzorował Zarząd Terenów Publicznych. Łączna wartość robót blisko 9 mln zł.

d1d1cpa

Od wielu lat Warszawa przyznaje środki na remonty stołecznych zabytków. Dofinansowanie otrzymują właściciele, zarządcy, wspólnoty mieszkaniowe. Spora liczba beneficjentów to wspólnoty mieszkaniowe na Starym Mieście. Z ogólnej sumy ponad 12 mln zł jakie miasto przeznaczyło w tym roku na dofinansowanie, blisko 1,5 mln zł otrzymali właściciele kamieniczek na Starówce. Remonty pozwoliły przywrócić im urodę z okresu odbudowy, czyli z czasów kiedy Stare Miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO w 1980 r. jako „wyjątkowy przykład całkowitej rekonstrukcji zespołu historycznego."

Największa przemiana dokonuje się teraz w 11 kamienicach Strony Dekerta składających się na Muzeum Warszawy. Pierwszym etapem było oddanie do użytku historycznych piwnic. Kolorystyka i zdobienia odnowionych kamienic nawiązują do tego co stworzyli architekci i budowniczowie z lat 50. Koszt samego remontu kamienic to blisko 39 mln zł.

Przeczytaj też: Róża ze Skaryszewskiej. Kim jest?

d1d1cpa

Podziel się opinią

Share

d1d1cpa

d1d1cpa