Trwa ładowanie...

Stoi w Warszawie lokomotywa

Ciężka, ogromna a wokół Sadyba

Stoi w Warszawie lokomotywa
d4n8gdq
d4n8gdq

Czerniaków - Sadyba, ul. Okrężna. To właśnie tutaj stoi sobie... lokomotywa, niezwykła rzeźba upamiętniająca nieistniejącą już Kolej Wilanowską. Jej autorem jest Jarosław Urbańskiego, artysta z Chojnic.

Pomnik ma upamiętniać Kolejkę Wilanowską która jeździła tą trasą, skręcała w ulicę Okrężną, żeby ominąć fosę fortu, nad którą zrobiono mostek dopiero w 1935 r. Początkowo wagoniki ciągnęły konie. W 1894 r. na trasę wyjechał pierwszy w Królestwie Polskim wąskotorowy parowóz. Jeszcze przed wojną tabor zastąpiono wagonami motorowymi. W 1957 r. zlikwidowano trasę Belweder – Wilanów, a w 1971 r. całkowicie ją zamknięto.

Sama rzeźba jest niezwykła. Towarzystwo Przyjaciół Sadyby, które ją zamówiło, dało artyście wolną rękę. Urbański zrobił więc rzeźbę po swojemu - jest to lokomotywa z niezwykłym napędem: odrzutowym i na całusa. W środku kabiny znajduje się odlew ust artysty, które można pocałować.

Gdyby ktoś czuł kolejowy niedosyt, zawsze może pojechać do sochaczewskiego Muzeum Kolejek Wąskotorowych, gdzie zobaczy autentyczny wagonik ciuchci wilanowskiej.

d4n8gdq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n8gdq