Trwa ładowanie...
d1xlj46

Strażnicy miejscy zabezpieczają prace archeologiczne na prawym brzegu Wisły

Niski poziom wody spowodował, że wieloma skarbami zainteresowali się naukowcy.
Share
Strażnicy miejscy zabezpieczają prace archeologiczne na prawym brzegu Wisły
d1xlj46

Archeolodzy mogą przystąpić do wydobycia znalezionych kilka lat temu w okolicach Golędzinowa, detali architektonicznych. Od kilku dni teren wykopalisk zabezpieczają strażnicy miejscy. - Funkcjonariusze zabezpieczają to miejsce na prośbę archeologów. Strażnicy objęli stały posterunek 27 sierpnia. Ich zadaniem jest zapobieganie dewastacjom i kradzieży zabytkowych elementów. – mówi naczelnik VI Oddziału Terenowego Andrzej Krysik.

W poniedziałek rozpoczęto pierwsze prace ziemne, dzięki którym możliwy był na przykład dojazd koparki na teren badań. - Nasze prace stanowią kontynuację badań rozpoczętych w 2009 roku. Odnaleźliśmy wtedy zabytkowe kamienne detale architektoniczne, które rabowali Szwedzi w 1656 r. Ze względu na niski stan wody nie mogli ich wtedy przetransportować Wisłą i zatopili szkuty. Kilkadziesiąt ton marmurów wpadło do wody. W 2011 i 2012 roku wydobyliśmy część ładunku. – mówi archeolog dr Hubert Kowalski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wśród odnalezionych detali znajdują się m.in. fragmenty obramowania okiennego, arkad oraz obelisku. Wszystkie są elementami wystroju Pałacu Kazimierzowskiego.

d1xlj46

Przeczytajcie też: Poświęcenie nowej kaplicy na Lotnisku Chopina

d1xlj46

Podziel się opinią

Share
d1xlj46
d1xlj46