Trwa ładowanie...

Studenci z Politechniki Warszawskiej wystrzelili rakietę. "To bardzo ważny dzień dla naszego zespołu" [ZDJĘCIA]

Prace nad projektem rozpoczęły się jeszcze w 2013 roku

Studenci z Politechniki Warszawskiej wystrzelili rakietę. "To bardzo ważny dzień dla naszego zespołu" [ZDJĘCIA]
d2agdqi
d2agdqi

W sobotę wystrzelono w atmosferę rakietę TuCan, skonstruowaną przez studentów Politechniki Warszawskiej, członków Studenckiego Koła Astronautycznego. - To bardzo ważny dzień dla naszego zespołu. Poszczególnych podsystemów nie można dokładnie sprawdzić inaczej niż w realnych warunkach, które towarzyszą wystrzeleniu ich w atmosferę. Rakieta TuCan jest projektem innowacyjnym, gdyż wynosi w górę więcej eksperymentów niż jej odpowiedniki w rodzinie rakiet CanSat Launcher - powiedział Tadeusz Górnicki, koordynator sekcji rakietowej SKA, chwilę przed startem rakiety.

Rakietę TuCan, o której niedawno pisaliśmy , można wykorzystać do wynoszenia do atmosfery niewielkich instrumentów badawczych. Na pokładzie rakiety znajduje się miejsce dla ośmiu eksperymentów tzw. CanSatów. Cechują je niewielki rozmiar – zbliżony do puszki napoju o pojemności 0,33 litra – i masa (ok. 350 gramów). Sama rakieta mierzy ponad 2 metry, a jej masa startowa wynosi ok. 28 kilogramów.

- Projekt rakiety TuCan opiera się na poprzednich projektach, które realizowaliśmy, m.in. konstrukcji rakiety H1 – ponaddźwiękowej. TuCan ma strukturę głównie kompozytową. Nie byliśmy w stanie zrezygnować wszędzie z elementów metalowych. Tam, gdzie było to konieczne zastosowaliśmy lekkie stopy aluminium - mówił Dawid Cieśliński, jeden z konstruktorów rakiety, członek SKA.

Prace nad projektem rozpoczęły się w 2013 roku. Tempa nabrały dwa lata później dzięki środkom z grantu przyznanego przez koncern Raytheon. 50 tys. dolarów amerykańskich pozwoliło przeprowadzić szczegółowe analizy wytrzymałości, aerodynamiki, stateczności i wymiany ciepła. Większość elementów rakiety TuCan wyprodukowano w Polsce. Studenci Politechniki Warszawskiej samodzielnie zaprojektowali i zbudowali głowicę oraz korpus silnika. Rakieta, którą warszawiacy wystrzelili w sobotę z toruńskiego poligonu, osiągnęła wysokość ok. 3500 metrów.

W przyszłym roku członkowie SKA chcą zorganizować w Polsce zawody CanSatów. Po raz pierwszy mają być one skierowane do studentów. W 2016 roku w podobnych zmaganiach rywalizowali gimnazjaliści i licealiści.

d2agdqi

Źrodło: PAP. Fot. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Przeczytajcie też: Co samochód Batmana robi w stolicy? [WIDEO]

d2agdqi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2agdqi