Trwa ładowanie...
d33hxk9

Świecące ścieżki rowerowe w Warszawie? Projekt robi wrażenie

Migoczące w nocy, świecące ścieżki rowerowe w Warszawie? Są już w Holandii i pod Lidzbarkiem Warmińskim. Teraz mają szansę powstać na Białołęce w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2021.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ścieżka rowerowa, która powstała pod Lidzbarkiem Warmińskim.
Ścieżka rowerowa, która powstała pod Lidzbarkiem Warmińskim. (Materiały TPA Pruszków)
d33hxk9

Ścieżka jak przeniesiona z obrazów Van Gogha w Warszawie? To całkiem możliwe. Taki projekt wpłynął w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2021. Stoją za nim Filip Pelc i Kamil Białokos. Pomysłodawcy chcieliby, by ścieżki powstały na ul.Piwoniowej i ul. Polnych Kwiatów na Białołęce. Według nich ścieżka poprawi bezpieczeństwo rowerzystów po zmroku. Szacunkowy koszt pomysłu to 250 tys. zł.

Pomysłodawcy wzorowali się na świecącej ścieżce w Niderlandach. Ta powstała w 2015 roku, zainspirowana "Gwiaździstą nocą" Vincenta Van Gogha. W nocy ścieżka zamienia się w rozświetlone gwiaździste niebo. Niderlandzka ścieżka wykorzystuje gęsto ułożone migoczące kamienie, które oświetlane są przez solarne LEDy. Ścieżka jest samowystarczalna i wykorzystuje energię słoneczną. Całość robi piorunujące wrażenie.

Zobacz także: Ptasie wiry powietrza. Naukowcy nagrali niesamowite wideo

Świecące ścieżki w Polsce?

Podobna ścieżka istnieje już w Polsce. W 2016 roku stworzono ją w okolicy Lidzbarka Warmińskiego. Ścieżka prowadzi nad Jezioro Wielechowskie i jest wielką atrakcją regionu. Za projektem gwiaździstej ścieżki stoi polska firma TPA z Pruszkowa. Twórcy poszli o krok dalej od swoich niderlandzkich kolegów. Warmińska ścieżka nie potrzebuje dodatkowego oświetlenia. Cała tajemnica kryje się w tzw. luminoforach, które w ciągu godziny na słońcu, "zbierają" tyle energii, by świecić w nocy przez 10 godzin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d33hxk9

Podziel się opinią

Share
d33hxk9
d33hxk9