Trwa ładowanie...

Święto Wisły bez parady łodzi? "Nie ma zgody"

Kulminacyjny punkt programu stoi pod znakiem zapytania.

Święto Wisły bez parady łodzi? "Nie ma zgody"
d2dz9wq
d2dz9wq

Ratusz od dłuższego czasu szumnie zapowiadał Święto Wisły, które zostało zaplanowane na 12 września. Kulminacją obchodów mia być nocna parada oświetlonych łodzi. Realizacja głównej atrakcji stoi pod znakiem zapytania. - Nie ma zgody na żeglugę nocną po Wiśle - powiedział WawaLove.pl Maciej Gromek, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Warszawie.

Na najbliższą sobotę urząd miasta szykuje wiele atrakcji - od spływów kajakowych po pokaz świetlnych akrobacji Flyboard. Podsumowaniem Święta Wisły Pełnego Gwiazd ma być nocna parada oświetlonych statków, które wypłyną na Wisłę o godz. 21.30, czyli ponad dwie godziny od zachodu słońca. - U nas na rzece nie ma zgody na nocną żeglugę - mówi WawaLove.pl Maciej Gromek. Czy zatem najważniejszy punkt programu stoi pod znakiem zapytania?****

Nieporozumienie uszczupli program obchodów?

Do Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Warszawie wpłynął wniosek w sprawie obchodów. - Nie jestem pewien czy dobrze się z ratuszem zrozumieliśmy. My wyraziliśmy zgodę na świetlny pokaz, ale czy on dotyczy nocnej żeglugi? - zastanawia się Gromek. Analizując program Święta Wisły można dojść do wniosku, iż urząd miasta rozmawiał z dyrektorem warszawskiej żeglugi na temat świetlnych akrobacji Flyboard wykonany przez Piotra "SAXO" Staszewskiego - mistrza Polski skuterów wodnych klasy freestyle, jednego z prekursorów Flyboarda w Polsce. Co zatem z nocnym orszakiem statków?

- Trzeba zaznaczyć, że to nie będzie żegluga, a pokaz zorganizowany z odpowiednim oświetleniem. Ponadto, według prawa statek ma jedną godzinę, by po zachodzie słońca zacumować w porcie. Na dodatek, na pokładzie nie będzie pasażerów - powiedziała WawaLove.pl Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika prasowego Urzędu m.st. Warszawy. Dla dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej, brak podróżnych na statkach nie jest argumentem. - To zupełnie nie ma znaczenia. Chodzi przecież także o bezpieczeństwo załogi i samego statku - mówi Maciej Gromek.

d2dz9wq

Światełko w tunelu

Jeszcze nic straconego. Ratusz zreflektował się i podjął działania, które mają zalegalizować nocną paradę statków na Wiśle 12 września. - Taki orszak nie jest niemożliwy. Trzeba przedyskutować sprawy organizacji i przede wszystkim bezpieczeństwa - powiedział WawaLove.pl Gromek. Urząd miasta złożył już wniosek o zgodę do Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Warszawie. - Robimy co w naszej mocy. Chcemy, by wszystko było zgodne z prawem, dlatego staramy się o taką akceptację. W tej chwili czekamy na decyzję - powiedziała Kłąb.

Jeśli nocny pokaz oświetlonych statków dojdzie do skutku, to i tak w bardzo okrojonej wersji. Poziom wody w Wiśle nadal jest zbyt niski, by wypłynęły statki o dużym zanurzeniu. Pisaliśmy o tym tutaj. - Rzeka co roku robi nam jakieś psikusy, ale my się nie poddajemy. Na rzeki wypłyną płaskodenne jednostki - poinformowała WawaLove.pl Agnieszka Kłąb.

Co prócz parady statków?

W programie obchodów znalazły się: spływy na łodziach wioślarskich oraz pokazy i nauka praktycznych umiejętności kajakarskich wraz z akrobacjami i skokami z rampy. Na te atrakcje organizatorzy zapraszają już od godziny 19.00. Wiślane historie i wodniackie legendy opowie dziennikarz zajmujący się sportami wodnymi i pasjonat żeglarstwa Waldemar Heflich. O wiślanym nieboskłonie zaś dowiemy się więcej od Karola Wójcickiego z Centrum Nauki Kopernik, promotora astronomii i popularyzatora nauki. Meteorolodzy obiecują piękną pogodę i czyste niebo.

Plan obchodów:

Spływ kajakowy o godz. 9.30

d2dz9wq

O godz. 9.30 z przystani WKW w Wawrze wyruszy kolejny w tym roku spływ, połączony z grą kajakową w ramach projektu "Zagrajmy w kajaki", realizowanego przy wsparciu m.st. Warszawy. Uczestnicy poprzez rozwiązywanie rozmaitych zagadek i zadań poznają dzieje warszawskich mostów, portów oraz historie powstańczych przepraw przez Wisłę. W imprezie może wziąć udział każdy niezależnie od wieku i umiejętności kajakowych. Spływ jest zabezpieczony przez ratowników WOPR. Obowiązują zgłoszenia (w miarę wolnych miejsc) - avetki@wp.pl. Udział bezpłatny.

Wyprawa zakończy się na plaży przy Klubie Sportowym Spójnie vis a vis Cytadeli lub w Porcie Żerańskim w zależności od sytuacji na rzece i możliwości bezpiecznego pokonania wypłyceń na wysokości Żoliborza. W tym drugim wariancie dodatkową atrakcją będzie śluzowanie przez zabytkową śluzę im. T. Tillingera. Organizatorem spływu jest Fundacja AVE.

Kajak polo od godz. 10.30

d2dz9wq

Klub Sportowy Powiśle organizuje zajęcia rekreacyjne popularyzujące kajak polo i kajakarstwo. Zajęcia będą się odbywać na Płycie Desantu oraz w Porcie Czerniakowskim. Przewidziane atrakcje:
10.30-11.30
- pływanie rekreacyjne na kajakach do kajak polo dla dzieci i młodzieży,
- zajęcia kajak polo z grupą dzieci poniżej 7 roku życia,
11.30-12.30
- pokazowy trening i mecz dzieci z Klubu Sportowego Powiśle (7-11 lat),
12.30 - 14.00
- pokazowy trening i mecz młodzików i juniorów z Klubu Sportowego Powiśle (12-16 lat),
14.00 - 15.30
- pokazowy mecz seniorów z udziałem medalistów Mistrzostw Polski oraz członków kadry narodowej w kajak polo,
- pływanie rekreacyjne na kajakach do kajak polo i kajakach turystycznych dla dorosłych.
W trakcie zajęć rekreacyjnych będzie można uzyskać informacje na temat zasad gry w kajak polo, a trenerzy Klubu Sportowego Powiśle będą zapraszać dzieci do uczęszczania na zajęcia kajak polo.

Spływ kajakowy o godz. 17.00

O godz. 17.00 rozpocznie się spływ kajakowy. Start w Porcie Czerniakowskim, przy Płycie Desantu. Trasa do Plaży Żoliborz. Zapisy: http://www.akcjalato.pl/rzeki/wisla/splywy/M5-92.html
Organizatorem spływu jest Warszawski Akademicki Klub Kajakowy HABAZIE, który od lat organizuje spływy na wielu rzekach w Polsce. Trasy i trudność spływów są dobierane w taki sposób, by były ciekawe zarówno dla początkujących jak i bardziej doświadczonych kajakarzy. A opieka doświadczonych organizatorów i profesjonalny sprzęt zapewnia bezpieczeństwo nawet tym, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z wiosłowaniem.

d2dz9wq
d2dz9wq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dz9wq