Trwa ładowanie...

Syreny alarmowe w Warszawie. Co oznacza sygnał wyemitowany 19 kwietnia?

Syreny alarmowe w piątek 19 kwietnia o godzinie 12 zawyją w całej Warszawie. W ten sposób władze miasta upamiętnią uczestników powstania w getcie warszawskim.

Syreny alarmowe w Warszawie. Co oznacza sygnał wyemitowany 19 kwietnia?Źródło: iStock.com
d38raz9
d38raz9

Syreny alarmowe dla powstańców z warszawskiego getta

W piątek o godzinie 12:00 w całej Warszawie zabrzmią syreny alarmowe. Emitowany sygnał dźwiękowy będzie upamiętniał wszystkich uczestników powstania w getcie warszawskim, które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku.

Syreny alarmowe będą włączone przez minutę. W tym czasie warto się zatrzymać i oddać hołd walczącym.

Żonkile z okazji 76. rocznicy powstania w getcie żydowskim

W 2019 roku przypada 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji około 2,5 tys. wolontariuszy w całej Warszawie rozdaje papierowe żonkile. Żółte kwiaty kilka lat temu stały się symbolem powstania w getcie. Wybór tej rośliny nie jest przypadkowy. Bukiet żonkili na pomniku upamiętniający powstańców co roku składał Marek Edelman. Znany kardiolog oraz jeden z dowódców powstania w getcie warszawski. Żonkil jest również symbolem życia.

Zobacz: "Tłit". Wydanie specjalne w muzeum POLIN. Prof. Paweł Śpiewak i dr Michał Trębacz gośćmi programu:

76. rocznica powstanie w getcie warszawskim

Główne obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim odbędą się w piątek 19 kwietnia. O godzinie 12 rozpocznie się apel przy pomniku Bohaterów Getta na Muranowie. Wezmą w nim udział przedstawiciele władz państwowych. Po wygłoszeniu przemów, złożeniu wieńców oraz odmówieniu modlitwy kadisz, uczestnicy przemaszerują pod pomnik Umschlagplatz znajdujący się na skrzyżowaniu ul. Stawki z ul. Dziką. Po drodze złożą kwiaty pod pomnikami upamiętniającymi walczących.

d38raz9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38raz9