Trwa ładowanie...

Szczyt NATO: Barack Obama już w Warszawie [WIDEO]

Prezydent Stanów Zjednoczonych przyleciał do Polski w czwartek w nocy.

Szczyt NATO: Barack Obama już w Warszawie [WIDEO]
d17v1mo
d17v1mo

Air Force One z Barackiem Obamą na pokładzie wylądował na warszawskim lotnisku tuż po północy. Kolumna z prezydencką limuzyną przejechała następnie do hotelu Marriott, gdzie Obama będzie mieszkał, tak jak podczas dwóch poprzednich wizyt.

Na płycie warszawskiego lotniska im. Chopina amerykańskiego prezydenta przywitali m.in. prezydencki minister Krzysztof Szczerski i amerykański ambasador Paul Jones. Wraz z Obamą do Polski przylecieli też m.in. amerykańscy dziennikarze.

Prezydent USA podczas swoich zagranicznych podróży korzysta z własnej limuzyny - Cadillac one. W konwoju, w którym w czwartek przewieziono Obamę do hotelu, były ze względów bezpieczeństwa dwie identyczne limuzyny. Na każdej z nich poza flagą amerykańską była też flaga polska.

Po przyjeździe do Marriottu obie limuzyny bez zatrzymywania się wjechały na hotelowy parking. W hotelu prezydent wygłosił oświadczenie odnoszące się do zastrzelenia przez amerykańskich policjantów dwóch Afroamerykanów w Baton Rouge w Luizjanie i w Falcon Heights w Minnesocie.

Obama zatrzymywał się w Marriotcie także podczas swoich poprzednich wizyt w Polsce - w maju 2011 r. i w czerwcu 2014 r. Wybór hotelu ma związek m.in. z tym, że jest to sieć amerykańska, z określonymi procedurami bezpieczeństwa. W hotelu znajduje się apartament prezydencki, istnieje również możliwość "odcięcia" ostatnich pięter tak, by miejsce pobytu Obamy było odizolowane.

d17v1mo

Plan wizyty amerykańskiego prezydenta nie jest ujawniany. Wiadomo jednak, że w piątek ma się spotkać z prezydentem Andrzejem Dudą, a następnie weźmie udział w obradach szczytu NATO.

Wizyty prezydentów USA w Polsce zawsze były owiane tajemnicą. Służby - ze względu na bezpieczeństwo - nie chcą ujawniać żadnych szczegółów dotyczących przylotu Obamy ani oficjalnie nie potwierdzają miejsca, gdzie będzie nocował. Wiadomo jednak, że ta wizyta przez przedstawicieli Secret Service i polskiego Biura Ochrona Rządu była przygotowywana drobiazgowo już od kilku miesięcy.

"Bestie" przetransportowano do Polski wcześniej specjalnym samolotem transportowym; w czwartek koło południa zdjęcie jednej z limuzyn - już w Polsce - zamieściła na swoim profilu na Facebooku amerykańska ambasada.

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu i m.in. prezydenta USA Baracka Obamy, odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich. Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach Sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.

d17v1mo
d17v1mo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17v1mo