Trwa ładowanie...

Szczyt NATO. MON wprowadza "zakaz zgromadzeń spontanicznych"

W budżecie na organizację szczytu zapisano ok. 160 mln zł.

Szczyt NATO. MON wprowadza "zakaz zgromadzeń spontanicznych"
d3kmlz3
d3kmlz3

8 i 9 lipca w Warszawie będzie obowiązywał zakaz organizacji zgromadzeń spontanicznych - zakłada projekt nowelizacji specustawy związanej z planowanym w stolicy szczytem NATO. Przygotowany przez MON projekt trafił właśnie do uzgodnień.

"Zaangażowanie Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach międzynarodowych, zważywszy na duże możliwości przemieszczania się oraz na położenie geograficzne i dostępność, Polska może stanowić dogodne miejsce do przygotowywania i podejmowania działań skierowanych również przeciwko obywatelom i instytucjom innych państw" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Projekt przewiduje m.in. dwudniowy zakaz organizacji zgromadzeń spontanicznych.

Rejestracja zdarzeń

Ustawa Prawo o zgromadzeniach definiuje dwie kategorie zgromadzeń: marsze, wymagające wcześniejszego zgłoszenia oraz zgromadzenia stacjonarne, w tym spontaniczne - możliwe do zwołania w reakcji na "nagłe i niespodziewane wydarzenie".

d3kmlz3

Kolejna projektowana zmiana rozszerza uprawnienia Biura Ochrony Rządu. Jego funkcjonariusze będą mogli rejestrować zdarzenia, które mogą mieć związek z zagrożeniem osób ochranianych przez BOR. Zarejestrowane obrazy lub dźwięk, niezawierające dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, mają być niszczone maksymalnie w ciągu 30 dni.

W projekcie nowelizacji zaproponowano stworzenie możliwości przedłużenia czasu służby funkcjonariuszy policji, PSP, SG i BOR, a także żołnierzy, którzy będą zaangażowani w ochronę szczytu NATO. W zamian za wydłużony czas pracy zaproponowano wypłatę zryczałtowanego ekwiwalentu pieniężnego. Za każdą rozpoczętą godzinę służby jego stawka będzie wynosić 1/172 przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy poszczególnych formacji. Ekwiwalent ma być wypłacony z budżetu państwa do 30 listopada br.

6,4 mln od wojewody

W myśl uchwalonej w marcu specustawy w związku ze szczytem NATO zamówienia na dostawy, usługi i roboty budowlane w związku ze szczytem NATO mają być wyłączone spod Prawa zamówień publicznych, przy zachowaniu podstawowych standardów.

Obowiązująca zasada jawności w Prawie zamówień publicznych pozwala na zapoznanie się z informacjami i dokumentacją przetargową uczestnikom postępowania i innym osobom. Jednak - jak uzasadniał MON zapisy specustawy - "ze względu na rangę i charakter spotkania, jakim jest szczyt NATO, ujawnienie informacji związanych z jego organizacją mogłoby spowodować zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski i państw biorących w nim udział. Dlatego do przygotowania tego przedsięwzięcia nie będą stosowane przepisy o zamówieniach publicznych".

d3kmlz3

W budżecie państwa na organizację szczytu NATO zapisano ok. 160 mln zł. Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane przez MON, choć część środków przesunięto do budżetów innych podmiotów - MSWiA (44,7 mln), MSZ (7,8 mln) i wojewody mazowieckiego (6,4 mln).

Warszawski szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca 2016 r. na Stadionie Narodowym ; przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski. Wybór Polski na miejsce kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r.

Źródło: PAP

d3kmlz3
d3kmlz3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kmlz3