Trwa ładowanie...

Sześciolatki w Warszawie. Ratusz namawia rodziców, by posłać je do podstawówki

Rodzice, którzy wahają się, czy posłać swojego sześciolatka do szkoły, mogą zasięgnąć rady w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Sześciolatki w Warszawie. Ratusz namawia rodziców, by posłać je do podstawówki
dfszw6n
dfszw6n

Rozpoczęły się spotkania z nauczycielami i specjalistami, dni otwarte i lekcje pokazowe w szkołach. Trwają również konsultacje z doradcami metodycznymi wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Wszystko po to, by rodzice mogli zadecydować, czy ich sześcioletnie dziecko w przyszłym roku szkolnym rozpocznie naukę w I klasie, czy będzie kontynuowało edukację przedszkolną.

- Warszawskie szkoły podstawowe w ostatnich latach zostały dostosowane do potrzeb sześciolatków. Powstały szkolne place zabaw, oraz sale lekcyjne z częścią edukacyjną i rekreacyjną, a łazienki odpowiadają potrzebom młodszych dzieci. – W trosce o najmłodszych, wszystkie nasze szkoły spełniają wymogi bezpieczeństwa. Dzieci mają zapewnioną opiekę po lekcjach zarówno w świetlicy jak i na bezpłatnych zajęciach dodatkowych, na przykład sportowych czy artystycznych. Na życzenie rodziców są przygotowywane trzy posiłki dziennie – mówi Joanna Gospodarczyk, dyrektor miejskiego Biura Edukacji - Nauczyciele zostali przygotowani do pracy z najmłodszymi uczniami - biorą pod uwagę możliwości skupiania uwagi, sprawność rąk i tempo pracy każdego dziecka - dodaje.

Od 2009 roku w Warszawie 42 tys. dzieci rozpoczęło edukacją szkolną w wieku 6 lat. A rok szkolny 2016/2017 będzie szczególny - do pierwszych klas trafią tylko dzieci 7-letnie z odroczonym obowiązkiem szkolnym oraz te sześciolatki, których rodzice podejmą taką decyzję. Oznacza to mniej klas niż w poprzednich latach oraz większą możliwość wyboru szkoły. A w przyszłości mniej kandydatów do wybranego gimnazjum, liceum i na studia.

Warszawa inwestuje w edukację

Co roku średnio 1/5 budżetu miasta jest przeznaczana na wydatki oświatowe. Od 2007 r. zbudowano 11 szkół i 20 przedszkoli, a około 500 placówek zostało zmodernizowanych lub wyremontowanych. Na ten cel miasto w latach 2007-2015 przeznaczyło ponad 2,3 mld zł. Zgodnie z zapowiedziami, w najbliższych latach miasto także planuje intensywny rozwój infrastruktury edukacyjnej.

Łącznie w latach 2016-2019 na inwestycje w bazę edukacyjną miasto przeznaczy ponad 750 mln zł, dzięki którym powstanie 21 szkół, 18 przedszkoli, a około 150 placówek zostanie zmodernizowanych i rozbudowanych. Efektem będzie 12 tys. miejsc w szkołach i 4,5 tys. miejsc w przedszkolach.

dfszw6n

Konsultacje ze specjalistami

Rodzice, którzy wahają się, czy posłać swojego sześciolatka do szkoły, mogą zasięgnąć rady w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń przy ul. Starej 4. Od połowy stycznia działa tam punkt konsultacyjny, który jest czynny:
poniedziałek: 12.00-13.00; 14.00-15.00; 17.00-18.00,
wtorek: 16.00-17.00,
środa: 12.30-13.45; 17.00-18.00,
czwartek: 12.00-14.45; 16.00-17.00,
piątek: 14.20-15.50.

Konsultacji udzielają doradcy metodyczni wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Nie obowiązują zapisy, konsultacje są bezpłatne. Istnieje także możliwość zadania pytania online: szesciolatek@wcies.edu.pl

dfszw6n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfszw6n