WP

Tajemnica grobu na Białołęce. Sprawdzą cały teren

Eksperci IPN sprawdzą, kto został pochowany w małym grobie na warszawskiej Białołęce. To miejsce, gdzie na przestrzeni dziesięcioleci stoczono wiele walk. Bezimienną mogiłą od dawna opiekują się okoliczni mieszkańcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zarząd Dzielnicy Białołęka poprosił, aby zagadkę grobu wyjaśnili eksperci Instytutu Pamięci Narodowej
Zarząd Dzielnicy Białołęka poprosił, aby zagadkę grobu wyjaśnili eksperci Instytutu Pamięci Narodowej (East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)
WP

Mogiła znajduje się rejonie ulic Dylewskiej i Orneckiej w Warszawie. W miejskich rejestrach nie ma o nim żadnych informacji, ale mieszkańcy nie pozwalają, aby miejsce pochówku zostało zaniedbane. Sprawą zainteresowali się stołeczni radni - podaje "Fakt". Agnieszka Borowska i Jarosław Szostakowski poprosili ratusz o wyjaśnienie okoliczności pochówku.

"Ponieważ istnieje przypuszczenie, że jest to miejsce spoczynku osób walczących o niepodległość Polski, kierując się patriotycznym obowiązkiem godnego upamiętnienia bohaterów, zwracamy się z uprzejmą prośbą o sprawdzenie czy faktycznie jest to miejsce pochówku żołnierzy. W przypadku jeśli tak, wnosimy o godne ich upamiętnienie" - napisali radni.

Google maps/screen
Podziel się
WP

Wyjaśnili też, że w pobliżu miały miejsce walki podczas II wojny światowej, Bitwy Warszawskiej w 1920 r., a także Powstania Listopadowego.

Jest już reakcja władz samorządowych. Zarząd Dzielnicy Białołęka poprosił, aby zagadkę grobu wyjaśnili eksperci Instytutu Pamięci Narodowej. Sprawdzone zostaną m.in. zapisy w archiwach. Nie jest wykluczone, że teren zbadają archeolodzy.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zatrzymanie podejrzanego o porwanie 3-letniej Amelki

WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP