Trwa ładowanie...

Tak naziści niszczyli Warszawę. Powstanie w oczach niemieckiej propagandy

UWAGA: Drastyczne wideo

Tak naziści niszczyli Warszawę. Powstanie w oczach niemieckiej propagandy
d9i9q7l
d9i9q7l

Na niemieckim profilu facebookowym „World War 2: The Lost Footage” poświęconym drugiej wojnie światowej opublikowano krótki filmik o powstaniu warszawskim. Na filmiku widać jak niemieccy żołnierze niszczą Warszawę i pacyfikują jej mieszkańców w sierpniu 1944 roku.

Wideo opublikowano 4 kwietnia i obejrzało je już 17 tysięcy osób.„To pokaz męstwa i determinacji ludzi, którzy nigdy nie zaakceptowali niemieckiej okupacji” – napisał pod filmem internauta ze Stanów Zjednoczonych.

Film został zrealizowany przez niemiecką wytwórnię filmową Universum Film AG (UFA), która służyła nazistom jako narzędzie propagandowe. UFA powstała w 1917 roku i była własnością Republiki Weimarskiej. Po II wojnie światowej zawieszono jej działalność.

Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

d9i9q7l
d9i9q7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9i9q7l