Tak naziści niszczyli Warszawę. Powstanie w oczach niemieckiej propagandy

UWAGA: Drastyczne wideo
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tak naziści niszczyli Warszawę. Powstanie w oczach niemieckiej propagandy

Na niemieckim profilu facebookowym „World War 2: The Lost Footage” poświęconym drugiej wojnie światowej opublikowano krótki filmik o powstaniu warszawskim. Na filmiku widać jak niemieccy żołnierze niszczą Warszawę i pacyfikują jej mieszkańców w sierpniu 1944 roku.

Wideo opublikowano 4 kwietnia i obejrzało je już 17 tysięcy osób.„To pokaz męstwa i determinacji ludzi, którzy nigdy nie zaakceptowali niemieckiej okupacji” – napisał pod filmem internauta ze Stanów Zjednoczonych.

Film został zrealizowany przez niemiecką wytwórnię filmową Universum Film AG (UFA), która służyła nazistom jako narzędzie propagandowe. UFA powstała w 1917 roku i była własnością Republiki Weimarskiej. Po II wojnie światowej zawieszono jej działalność.

**Powstanie warszawskie** uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. 

Przeczytaj też: Zawalił się fragment kamienicy na warszawskiej Pradze. Ewakuowano 55 osób

Podziel się
Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.