Trwa ładowanie...
d2sx0ml

Takiej Warszawy już nie ma. Niezwykłe zdjęcia z czasów PRL-u

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Takiej Warszawy już nie ma. Niezwykłe zdjęcia z czasów PRL-u
d2sx0ml

Zdjęcia polskiego fotografa Mariana Schmidta z czasów PRL robią furorę na całym świecie. Od 21 kwietnia w warszawskim Domu Spotkań z Historią można zobaczyć ponad 100 zdjęć artysty. Na wielu z nich uwiecznił Warszawę.

Marian Schmidt urodził się w Żyrardowie w 1945 roku, dwa tygodnie przed końcem wojny. Przebywali tam wówczas jego ocaleni z warszawskiego getta rodzice. W rok po wojnie rodzina wyjechała do Francji, a stamtąd do Wenezueli, gdzie Marian Schmidt spędził dzieciństwo, żyjąc w dwóch odmiennych światach i kulturach; zawsze czuł się blisko związany z polskością. Studiował matematykę na prestiżowym Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i uzyskał doktorat z matematyki na Uniwersytecie Brandeis, jednak dla filmu i fotografii porzucił świetnie zapowiadającą się karierę naukowca.

Wiele podróżował po świecie. W 1974 roku, po raz pierwszy od 28 lat przyjechał do Polski. Pracował nad stworzeniem albumu socjologicznego o Polsce, fotografując życie codzienne oraz różne wydarzenia społeczno-polityczne. Kolekcja zdjęć, która powstała od 1974 do 1978 roku, to z jednej strony zdjęcia reportażowe o tematyce socjologicznej, religijnej i politycznej (kopalnie, fabryki, PGR-y, peerelowski sejm, pierwszomajowe pochody, procesje religijne, sceny z życia miast i wsi, przywódcy polityczni) z drugiej – wysublimowane, ekspresyjne kadry, które same w sobie mają ogromną wymowę, niezależnie od wydarzenia i miejsca, gdzie je wykonano.

d2sx0ml

Wernisaż wystawy "Inside Poland. Marian Schmidt" odbędzie się 21 kwietnia (piątek) 2017 o godz. 18.00 w DSH przy ul. Karowej 20 w Warszawie.

źródło: dsh.waw.pl

Przeczytaj też: Sasin chce „przesunąć” pomnik Poniatowskiego sprzed Pałacu Prezydenckiego, aby postawić tam pomnik Lecha Kaczyńskiego?

d2sx0ml

Podziel się opinią

Share

d2sx0ml

d2sx0ml