Trwa ładowanie...

"Tęsknię za tobą, Żydzie" zamalowane!

Zniknął ostatni napis!

Share
"Tęsknię za tobą, Żydzie" zamalowane!Źródło: Fot. Eersen/wiki
d29ri39

Autorem akcji „Tęsknię za tobą, Żydzie” jest Rafał Betlejewski. Artysta malował napisy o takiej właśnie treści na budynkach, w których kiedyś mieszkali Żydzi (np. na Woli, czy ulicy Brzeskiej). Chciał w ten sposób przypomnieć o tym, że przed wojną byli oni w Polsce bardzo liczną mniejszością, a także odczarować samo słowo „Żyd”, które zazwyczaj pojawia się na murach w negatywnym kontekście. Do swojej akcji zapraszał innych - chciał ją rozprzestrzenić na cały kraj.

W nocy z poniedziałku na wtorek napisy pojawiły się na ścianach budynku ASP, Zachęty, Zamku Ujazdowskiego oraz na wiadukcie przy Kruczkowskiego. Grafitti wywołały spore kontrowersje i prawie od razu zostały zamalowane. Jedynie PKP wstrzymało się od natychmiastowej reakcji i wezwało artystę do własnoręcznego usunięcia napisu na stacji Powiśle. Pogroziło mu nawet sądem. Betlejewski odpowiedział, że wprawdzie to nie on jest autorem rysunku, ale że go usunie. Kolej jednak nie zaczekała i sama zamalowała grafitti. Prawdopodobnie ma to związek z dzisiejszym półfinałowym meczem EURO 2012. Akcja Betlejewskiego jest na tyle kontrowersyjna, że mogłaby zostać źle odebrana przez zagranicznych gości.

Nikt nie przyznaje się do autorstwa rysunków, które powstały na początku tygodnia. Betlejewski twierdzi, że muszą to być osoby, które spontanicznie zaangażowały się w jego akcję.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d29ri39

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29ri39
d29ri39