Trwa ładowanie...
d2wiqc5

Thurston Moore Band zagra w Warszawie

Moore najbardziej znany jest jako lider i założyciel Sonic Youth, jednej z najważniejszych grup amerykańskiego rocka alternatywnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Thurston Moore Band zagra w Warszawie
d2wiqc5

Nowa grupa Thurstona Moore'a, amerykańskiego gitarzysty i wokalisty rockowego, zagra w czwartek w Warszawie. Thurston Moore Band zaprezentuje materiał ze swojej ostatniej płyty, wydanej w 2014 r. "The Best Day".

Moore najbardziej znany jest jako lider i założyciel Sonic Youth, jednej z najważniejszych grup amerykańskiego rocka alternatywnego, której twórczość położyła podwaliny pod m.in. powstanie muzyki grunge i muzykę takich zespołów jak m.in. Nirvana czy Mudhoney. Po rozpadzie grupy artysta kontynuował karierę pod własnym nazwiskiem. Współpracował także z takimi artystami jak m.in. Yoko Ono, Mats Gustafsson, Nels Cline, John Zorn czy Evan Parker.

Urodzony na Florydzie, wychowany w Connecticut, Moore w latach 70., jako osiemnastolatek, zdecydował się przeprowadzić do Nowego Jorku, zafascynowany rozwijającą się tam muzyką punk i no wave. Regularnie odwiedzał klub CBGB, słuchał koncertów Patti Smith i odczytów poetyckich Williama S. Burroughsa. W Nowym Jorku zapoznał się także z muzyką eksperymentalną oraz awangardowym jazzem.

d2wiqc5

W 1981 r., wraz z basistką i wokalistką Kim Gordon, która miała zostać jego żoną, gitarzystą Lee Ranaldo i perkusistą Stevem Shelley'em, Moore założył Sonic Youth. Twórczość zespołu opierała się na eksperymentach z dźwiękiem gitar - sprzężenia, "brud" i elementy muzyki noise paradoksalnie przeplatały się z popowymi melodiami, lekkimi i wpadającymi w ucho.

Do najsłynniejszych prac Sonic Youth należą albumy "Daydream Nation" (1988), "Goo" (1990), "Dirty" (1992) czy "Murray St." (2002). W 2011 r. Moore i Gordon ogłosili rozpad ich małżeństwa oraz zawieszenie działalności zespołu.

Moore zdecydował się kontynuować karierę muzyczną jako solista. Działalność na własną rękę rozpoczął jeszcze w latach największej intensywności działań Sonic Youth - w 1995 r. wydał debiutancką "Psychic Hearts". W 2010 r. ukazał się album "Demolished Thoughts", na którym muzyk odszedł od noise'owych wpływów i eksperymentów na rzecz intymnych, akustycznych ballad.

W 2014 r. gitarzysta i wokalista założył kolejny zespół, Thurston Moore Band, który zadebiutował albumem "The Best Day", wypełnionym utworami, ciągnącymi się nieraz do niemal 10 minut, opartymi na prostym gitarowymi riffie. Moore'owi towarzyszy perkusista Steve Shelley, basistka Debbie Googe oraz gitarzysta James Sedwards.

d2wiqc5

Moore wielokrotnie występował w Polsce w towarzystwie muzyków jazzowych, raz z Sonic Youth - w 2007 r. grupa zagrała podczas gdyńskiego Open'er Festivalu; Thurston Moore Band wystąpiło dla polskiej widowni raz, podczas ostatniej edycji festiwalu. Muzycy wykonali materiał z "The Best Day", a także piosenki z nowej, nie wydanej jeszcze płyty zespołu.

Koncert odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

(Źródło: PAP)

Przeczytaj też: Za darmo: Męskie czytanie. "Iwaszkiewicz intymnie"

d2wiqc5

Podziel się opinią

Share
d2wiqc5
d2wiqc5