Tlenek węgla – cichy zabójca

W Warszawie w roku ubiegłym w ten sposób dwie osoby poniosły śmierć, zaś siedemdziesiąt jeden uległo zatruciu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tlenek węgla – cichy zabójca

W okresie jesienno-zimowym w domach, gdzie urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane, wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla. W Warszawie w roku ubiegłym dwie osoby poniosły śmierć, zaś siedemdziesiąt jeden uległo zatruciu.

Zobacz: Śmiertelne zatrucie czadem w Wawrze. Nie żyją dwie osoby

Tlenek węgla jest bezbarwnym, bezwonnym i silnie trującym gazem. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie wchłaniany jest do krwioobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi, powodując często nieodwracalne uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, a nawet śmierć. Każdego roku w Polsce z powodu zatrucia czadem umiera ponad 100 osób, a blisko 2 tys. ulega podtruciu.****************

Zarządcy budynków lub ich właściciele mają obowiązek przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku. Chcąc zadbać o bezpieczeństwo własne i rodziny, warto zainstalować w swoim mieszkaniu czujnik tlenku węgla, który skutecznie wykrywa zagrożenie. Urządzenie takie rekomendowane jest przez Państwową Straż Pożarną.

Ponadto, w celu uniknięcia zatrucia należy:
•    zapewnić prawidłową wentylację pomieszczeń;
•    stosować mikrowentylację okien i drzwi;
•    nie zasłaniać kratek wentylacyjnych;
•    umożliwić profesjonalnym firmom przeprowadzanie okresowych przeglądów przewodów dymowych i spalinowych, instalacji wentylacyjnej oraz urządzeń grzewczych.

 

Zobacz: Zatrucie czadem na Ochocie, 22-latka nie żyje

Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.