Trwa ładowanie...

To już 10 lat rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ratusz chwali się osiągnięciami

Co się zmieniło w stolicy przez ostatnią dekadę?

To już 10 lat rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ratusz chwali się osiągnięciami
d1m9l5y
d1m9l5y

*Dziesięć lat temu, 26 listopada 2006 r. Hanna Gronkiewicz-Waltz po raz pierwszy została wybrana przez mieszkańców prezydentem miasta stołecznego Warszawy. Z tej okazji powstał portal samizobaczcie.pl, , na którym można zobaczyć jak stolica zmieniała się przez ostatnia dekadę. - Nie byłoby to możliwe bez aktywnych warszawiaków - podkreśla ratusz. *

Władze miasta chwalą się m.in, tym, że przez 10 lat wybudowano blisko 100 km nowych dróg, a ponad 600 km ulic zostało wyremontowanych. - Poprawiamy chodniki, wymieniamy latarnie uliczne, budujemy nowe sygnalizacje świetlne - wylicza ratusz. Co roku ponad milion złotych z budżetu miasta jest wydane na likwidację barier architektonicznych. Dotychczas z mapy miasta usunięto ponad 700 takich miejsc.

Wiele się zmieniło również w przestrzeni miejskiej. - Kompleksowemu remontowi, przebudowie, rewitalizacji lub zmianie estetyki uległo wiele placów, ulic i parków. Odmienione Krakowskie Przedmieście, plac Grzybowski czy Powstańców Warszawy, ulica Chłodna, Ogród Krasińskich - chwali się miasto.

Na stołeczne ulice i tory wyjechało 311 nowych tramwajów (w tym 281 niskopodłogowych), 1067 niskopodłogowych autobusów, 35 pociągów metra Inspiro i 28 nowoczesnych pociągów SKM. W ciągu ostatniej dekady ustawiliśmy ponad 2100 nowych wiat przystankowych. Na obrzeżach stolicy powstało 14 parkingów (Parkuj i Jedź).

d1m9l5y

W marcu 2015 r. uruchomiony został centralny odcinek II linii metra. - II linia metra to największa inwestycja samorządowa w Polsce, wsparta przez dotację z Unii Europejskiej w wysokości blisko 5 mld zł - wymieniają władze stolicy - Wybudowaliśmy i zmodernizowaliśmy 290 km infrastruktury rowerowej, a w 2012 r. uruchomiliśmy system wypożyczalni rowerów miejskich Veturilo - To jeden z największych i najpopularniejszych systemów wypożyczalni rowerów miejskich w Europie: obecnie w Warszawie znajduje się 206 stacji, 3 tys. rowerów, w tym 10 tandemów i rowerki dziecięce. Mieszkańcy chętnie z niego korzystają - od 2012 r. rowery były już wypożyczane 8 mln razy.

Do 2006 roku miasto uchodziło za truciciela Wisły. - Wybudowanie oczyszczalni ścieków stanowiło dla nas priorytet. Dziś, dzięki rozbudowanej i zmodernizowanej „Czajce”, największej oczyszczalni w Polsce, Warszawa oczyszcza 100% odbieranych ścieków komunalnych - podaje ratusz. Dekadę temu aż 60% nieczystości wpadało bezpośrednio do Wisły. Teraz woda dostarczana warszawskimi wodociągami nadaje się do picia prosto z kranu.

Stworzono także 19. dzielnicę naszego miasta – Wisłę. W ciągu ostatnich 10 lat zrobiliśmy wszystko, by przybliżyć rzekę mieszkańcom. Łącznie na nadwiślańskie inwestycje, w tym inwestycje przeciwpowodziowe, wydaliśmy przez ten czas ponad 200 mln zł. Wzdłuż lewego brzegu przygotowaliśmy 35 kilometrów leśnych duktów, urządziliśmy dziewięć nadwiślańskich plaż.

Dzieci, sport, kultura i budżet

Zbudowano 26 żłobków, 14 szkół i 26 przedszkoli, a około 500 placówek zostało zmodernizowanych lub wyremontowanych. Pojawiły się nowe miejsca edukacyjne. Jako przykład Urząd Miasta podaje Centrum Nauki Kopernik, które odwiedza rocznie ponad milion osób. Wybudowaliśmy rekordową liczbę mieszkań komunalnych – 3,5 tys.

d1m9l5y

Powstało wiele nowych obiektów sportowych. Są to zarówno boiska sportowe, sezonowe lodowiska, a także siłownie plenerowe. Na inwestycje w zakresie sportu i rekreacji wydano ponad 850 mln zł. Powstało 141 siłowni plenerowych.

Według władz Warszawy, ratusz podnosi jakość placówek służby zdrowia, finansując ich rozbudowę i kupując sprzęt. - W ciągu dekady na remonty i rozbudowy 10 szpitali, budowę nowych przychodni oraz sprzęt wydaliśmy 1,2 mld zł. Wybudowaliśmy za to m.in. 46 tys. mkw. nowej powierzchni – równej rozmiarowi ponad sześciu boisk piłkarskich. Na programy profilaktyczne przeznaczyliśmy 217 mln zł, które pozwoliły blisko 85 tys. kobiet uczęszczać bezpłatnie do szkół rodzenia, a 270 tys. dzieciom i młodzieży – w programach zdrowotnych. 60 tysięcy seniorów rocznie korzysta z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie - cieszy się ratusz.

Warszawiacy czują się bezpiecznie – blisko 80 proc. deklaruje, że po zmroku nie obawia się wyjść na ulice w swojej okolicy. Za ponad 43 mln zł zbudowaliśmy Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy, w którym działa m.in. Centrum Powiadamiania Ratunkowego numeru 112.

d1m9l5y

Przez ostatnich 10 lat na kulturę wydano ponad 3,5 mld zł. Dzięki temu zmodernizowano teatry: Ochoty, Rampa, Powszechny, Kwadrat. - Powstały też nowe i nowoczesne instytucje kultury na światowym poziomie - podkreśla Urząd Miasta.

Dzięki decyzji o wprowadzeniu budżetu partycypacyjnego od 2014 roku mieszkańcy mają możliwość decydowania o tym, na co zostają wydane środki z kasy miasta. warszawiacy zdecydowali o podziale ponad 136 mln zł, wybierając do realizacji 1750 projektów. W tym roku, w czwartej edycji budżetu partycypacyjnego do podziału jest ponad 61 mln zł.

Źródło: UM Warszawa

d1m9l5y

Oprac. Karolina Pietrzak

d1m9l5y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m9l5y