Trwa ładowanie...

Trzaskowski: miasto kupi część sprzętu dla szpitali

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zadeklarował na konferencji prasowej w poniedziałek, że miasto zakupi część sprzętu potrzebnego dla szpitali. Zapowiedział, że analizowane są możliwości pomocy dla przedsiębiorców. W kwestii opłat za parkowanie miasto na razie nie przewiduje zmian.

Trzaskowski: miasto kupi część sprzętu dla szpitaliŹródło: PAP, fot: PAP/Mateusz Marek
d122cy5
d122cy5

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej w poniedziałek podkreślił, że w obliczu zagrożenia koronawirusem najważniejsze jest ograniczenie kontaktów społecznych. „Te dwa tygodnie, przez które nie działają szkoły, placówki kulturalne czy sportowe służą temu, żeby zostać w domu i starać się kontakty społeczne ograniczyć. Jeżeli uda się to w sposób skuteczny zrobić, będziemy w stanie spłaszczyć narastające zachorowania na koronawirusa” - mówił.

Trzaskowski podziękował przy tym warszawiakom i zaznaczył, że na ulicach miasta widać, że olbrzymia większość mieszkańców zastosowała się do apeli.

Miasto zakupi sprzęt do szpitali

„Wszystkie swoje potrzeby zgłaszamy do rządu i wojewody już od wielu dni. Jeżeli chodzi szczególne o potrzeby szpitali miejskich, liczymy że współpraca będzie się układała bardzo dobrze”– powiedział prezydent. Podkreślił, że liczy na to, że przyspieszą prace ze strony rządu zaopatrywania warszawskich szpitali w konieczny sprzęt, zwłaszcza ochrony osobistej.

„Podjęliśmy sami wysiłki, żeby dokupić ten sprzęt, który jest konieczny. Z naszych analiz wynika, że w Warszawie dobrze byłoby zapewnić kolejnych 30 stanowisk, które posłużyłby właśnie sytuacji kryzysowej, intensywnej opieki nad pacjentami. Takie zapotrzebowania zgłosiliśmy do rządu. Sami również kupujemy sprzęt na rynku” - zadeklarował.

d122cy5

Szpital MSWiA na Wołoskiej został przeznaczony w całości dla chorujących na koronawirusa. Szpitale miejskie przejmują pacjentów ze szpitala na Wołoskiej. Siedem z dziesięciu szpitali jest wyznaczonych ewentualnie później do oznaczenia.

Dopytany, które placówki dostaną sprzęt i za ile pieniędzy odparł, że miasto prowadzi na ten temat analizy. „Np. w Warszawie jest 158 respiratorów. 50 respiratorów jest w tej chwili wolnych. Określamy nasze potrzeby jako 30 dodatkowych stanowisk na oddziałach intensywnej terapii” - powiedział.

Szpitale, które będą odpowiadały za opiekę nad pacjentami chorymi na koronawirusa to szpitale zakaźne, które w Warszawie nie są w gestii miasta. Jeden szpital, który został wyznaczony do opieki to szpital ministerialny, z którego miasto przejęło część pacjentów.

Ograniczenia funkcjonowania urzędów

Prezydent zachęcił warszawiaków, żeby w urzędach załatwiali sprawy tylko najbardziej istotne. Przypomniał, że za pośrednictwem systemu ePUAP można bardzo wiele kwestii załatwić drogą elektroniczną.

d122cy5

Od kilku dni wprowadzone są nowe zasady funkcjonowania urzędów, jeśli chodzi o dezynfekcję oraz odpowiedni dystans miedzy warszawiakami a urzędnikami. Petenci powinni m.in. czekać na zewnątrz, zanim zostaną zaproszeni do urzędów.

„Wprowadzamy od dzisiaj zupełnie inny sposób funkcjonowania urzędów. Podzieliliśmy te usługi, które są absolutnie konieczne i będzie je można w urzędach załatwiać i sprawy, które konieczne nie są, albo będą załatwiane w sytuacjach wyjątkowych. Niektóre, np. zezwolenia na alkohol przez najbliższe tygodnie nie będą załatwiane” - powiedział.

Bezpośrednio realizowane będą wyłącznie: rejestracja urodzin i wszystkie sprawy, którymi zajmuje się urząd stanu cywilnego: śluby, odbiór dowodów osobistych, odbiór praw jazdy i rejestracja fabrycznie nowych pojazdów.

d122cy5

W pozostałym zakresie bezpośrednia obsługa klientów będzie wstrzymana. Kontakt z urzędem możliwy jest drogą mailową i telefoniczną. „Będziemy się starali, żeby dużo większa liczba osób obsługiwała telefony i maile” – wskazał prezydent.

Wnioski w rekrutacji do przedszkoli można składać elektronicznie

Trzaskowski na konferencji został również spytany, jak będzie wyglądała rekrutacja do szkół i przedszkoli oraz czy procedury będą zmienione.

Odparł, że „tam gdzie terminy biegną, w bardzo wielu miejscach zwróciliśmy się do rządu, żeby terminy wydłużyć, bo niektóre z nich są terminami ustawowymi”.

d122cy5

„Jeśli chodzi o rekrutacje doprowadziliśmy do sytuacji, żeby wszystkie wnioski mogły być składać elektronicznie. Zachęcamy warszawiaków, żeby wszystkie wnioski składać elektronicznie. Wtedy unikniemy jakichkolwiek problemów” - podkreślił.

Nie ma zmian w opłatach za parkowanie

Pytany o strefy płatnego parkowania stwierdził, że najistotniejsze jest to, „żeby w Warszawie mogli zaparkować wszyscy, którzy właśnie dojeżdżają do szpitala, aby wykonać najbardziej istotne działania”.

Temu służy również kwestia opłat za parkowanie. Na razie miasto nie przewiduje żadnych zmian. Prezydent zapewnił, że jest w kontakcie z innymi włodarzami miast i jutro na ten temat będzie rozmawiać. Przypomniał, że jest dużo aplikacji do
płacenia za parkowanie i poprosił o korzystanie z nich.

d122cy5

„Jeżeli chodzi o system Veturilo i płatnego parkowania możemy obsługiwać te systemy z własnego telefonu komórkowego. Wszystkich zachęcam do używania aplikacji. W związku z pytaniami zarządziłem dezynfekcję, jeśli chodzi o rowery Veturilo. Zwrócimy się też do firmy, która obsługuje parkometry, żeby tej dezynfekcji dokonywała” – mówił. Dopytany, czy rozważał wyłączenie parkometrów, przynajmniej w rejonie szpitali odparł, że sytuacja jest cały czas analizowana.

Komunikacja miejska bez zmian

Miasto utrzymuje funkcjonowanie komunikacji, mimo że niektórzy sugerują, żeby wprowadzić kurs weekendowy. Jak powiedział Trzaskowski „na razie tego nie robimy i dzięki temu mamy bardzo duże odstępy pomiędzy pasażerami”. Analizy na ten temat są cały czas prowadzone. „Będziemy się starali wzorować na najlepszych rozwiązaniach w innych miastach” – zadeklarował.

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Na konferencji prezydent Warszawy został też zapytany, czy w związku z zakazami związanymi z epidemią zwolni przedsiębiorców wynajmujących lokalne użytkowe od miasta z opłat za czynsz za marzec.

d122cy5

„Analizujemy, w jaki sposób moglibyśmy pomóc przedsiębiorcom. To jest ten pakiet, który przygotowuje rząd, bo on ma większość instrumentów. Będziemy w najbliższych dniach podejmowali decyzje odnośnie pomocy dla przedsiębiorców” - odpowiedział.

Prezydent Warszawy został też zapytany, co z podatkiem od nieruchomości. „Do dziś jest termin płatności, wiele mieszkańców nie wie jaką stawkę ma zapłacić. Czy będą naliczane odsetki za nieterminowe wpłaty?” – zapytał dziennikarz.

Trzaskowski odparł, że miasto zgłosiło do rządu prośbę o zmianę terminów ustawowych. „Rozważamy postępowanie, jeśli chodzi o kwestie dotyczące odsetek. Jeśli chodzi o kwestie dotyczące innych ułatwień dla przedsiębiorców, będziemy państwa informować w najbliższych dniach, jak takie decyzje zapadną” – powiedział prezydent.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d122cy5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d122cy5