Trwa ładowanie...

Trzaskowski: wszystkie najważniejsze funkcje miasta będą wykonywane

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał informacje na temat funkcjonowania miasta w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Nie będzie ograniczeń ruchu w Warszawie. - Wszystkie najważniejsze funkcje miasta będą wykonywane – zapewnił.

Share
Trzaskowski: wszystkie najważniejsze funkcje miasta będą wykonywaneŹródło: PAP
d17gyv8

Trzaskowski zwrócił się do warszawiaków w piątek wieczorem na Facebooku. Podkreślił, że najważniejsze jest dokładne wsłuchiwanie się we wszystkie komunikaty rządu i samorządowców. Poprosił przy tym, aby nie reagować na fake newsy i doniesienia, które nie maja nic wspólnego z rzeczywistością.

Nie będzie ograniczeń w ruchu

- Jestem w internecie pytany, czy będą ograniczenia ruchu w Warszawie. Żadnych ograniczeń ruchu w Warszawie rząd nie przewiduje – zapewnił prezydent. - Kierowcy autobusów zostali zabezpieczeni. Są odgrodzeni od pasażerów m.in. za pomocą specjalnych taśm. Być może wprowadzony zostanie rzadszy, wakacyjny tryb kursowania niektórych linii - tłumaczył.

Edukacja przez zdalne nauczanie

- Szkoły będą zamknięte od poniedziałku. Nauczyciele będą pracowali z domu. W tej chwili dokładnie ustalamy na jakich zasadach. Dyrektorzy podejmą decyzję, kto koniecznie musi zostać w szkole. W Warszawie opracowywane są konkretne programy i plany edukacji przez zdalne nauczanie. Będziemy państwa dokładnie informowali o tym, co jest możliwe i w jaki sposób chcemy to robić. Chcemy, żeby uczniowie wykorzystali ten czas w szkołach - mówił prezydent.

d17gyv8

Niektórzy urzędnicy zostaną w domu

W kwestii pracy urzędów wprowadzone zostały środki, które mają zwiększyć bezpieczeństwo urzędników i obywateli. Chodzi m.in. o dezynfekowanie rąk, zanim poda się dokumenty oraz nieużywanie pieniędzy tylko kart płatniczych.

Od poniedziałku wprowadzone zostaną dokładne zasady funkcjonowania urzędów. Będą rozdzielone funkcje urzędów, które są absolutnie koniecznie, jak np. wydawanie dowodów osobistych, kwestie dotyczące pracy urzędów stanu cywilnego i kwestie, które nie są konieczne, np. wydawanie pozwoleń na alkohol. Tam, gdzie to możliwe urzędnicy przejdą na tryb pracy w domu.

Wszystkie najważniejsze funkcje miasta będą wykonywane. Trwają dokładne analizy, ile osób musi pracować. - Możecie być państwo spokojni. Wcielamy w życie taki plan, żeby woda zawsze była w kranach, żeby komunikacja funkcjonowała tam, gdzie musi – zapewnił prezydent.

Pomoc seniorom

Trzaskowski poprosił warszawiaków, aby pomagali seniorom. Dom, w którym miasto zajmuje się powstańcami został zamknięty, ale powstańcom dalej udzielana jest pomoc. Posiłki są dowożone, a opieka jest sprawowana w domach.

d17gyv8

Trzaskowski zapowiedział, że Warszawa rozpoczyna akcję #pomocsąsiedzka. - Zainteresujcie się państwo seniorami. Może można sąsiadom pomóc, zrobić zakupy lub zrealizować receptę w aptece – zaapelował.

Dzieci powinny pozostać w domu i nie spotykać się w dużych grupach. Można iść na spacer, ale lepiej nie organizować spotkania na kilkanaście osób. - To jest czas ograniczania spotkań. To nie są ferie, tylko czas pewnej izolacji - wskazał.

Szpitale czekają na sprzęt

Miasto zgłosiło do rządu zapotrzebowanie na środki higieny. Sytuacja w warszawskich szpitalach jest monitorowana. Warszawa czeka na większe ilości sprzętu, które trafią do szpitali ze strony rządu.

Trzaskowski podkreślił w apelu, że najważniejsze jest zachowywanie się w sposób "absolutnie racjonalny".

Do tej pory w Polsce stwierdzono 68. przypadków koronawirusa, dwie osoby zmarły. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, druga ofiara to 73-letni mężczyzna, który w stanie ciężkim przebywał we wrocławskim szpitalu. W Warszawie zarażonych jest 11 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d17gyv8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17gyv8
d17gyv8