Trwa ładowanie...

Tu urodziła się Maria Skłodowska-Curie

Mural na ulicy Freta 16 powstał na budynku, w którym znajduje się muzeum poświęcone życiu polskiej badaczki.

Tu urodziła się Maria Skłodowska-Curie
dsaiesm
dsaiesm

Mural powstał na tym budynku rok temu i jego powstanie było związane z kampanią "Urodziłam się w Warszawie". Ponieważ w 2011 roku obchodziliśmy rok Marii Curie-Skłodowskiej, postanowiono stworzyć ten naścienny rysunek, który ma przypominać o powiązaniach słynnej Polki z Warszawą.

Projekt miał być tymczasowy, ale bardzo nas ucieszyło, że nadal zdobi ścianę muzeum, dzięki czemu odwiedzający Warszawę turyści, a także spacerujący tu warszawiacy mogą dowiedzieć się, w którym budynku urodziła się Maria Skłodowska-Curie. Może ktoś z Was zainteresuje się i odwiedzi muzeum, któe zostało jej poświęcone?

Muzeum powstało w 1967 roku, w setną rocznicę urodzin uczonej, kiedy to dzięki staraniom ówczesnego prezesa Polskiego Towarzystwa Chemicznego, profesora Józefa Hurwica (mieszkającego i pracującego we Francji)
przekazano budynek przy ul. Freta 16 dla Muzeum uczonej. Na uroczystość otwarcia Muzeum, w 1967 roku przyjechała młodsza córka uczonej, Ewa Curie z mężem, starsza, Irena już wówczas nie żyła. Od tego czasu mieści się tu również Polskie Towarzystwo Chemiczne, przy którym działa Muzeum, a którego Maria Sklodowska-Curie była członkiem honorowym.

Muzeum otwarte jest w wakacje w rozszerzonym wymiarze godzin:

dsaiesm

*poniedziałek *nieczynne wtorek 8.30 - 16.30 środa, czwartek, piątek 9.30 - 17.00 sobota 10.00 - 17.30 niedziela 10.00 - 17.00**

*Cena Biletów: bilety normalne 11 zł, *bilety ulgowe *6 zł, *bilety normalne z projekcją *16 zł***

Dla turystów przygotowano tu różnojęzyczne broszury biograficzne, bogatą ofertę książek o uczonej, a także znaczki, monety, medale, pocztówki itp. Na miejscu jest przewodnik oprowadzający grupy szkolne, istnieje też możliwość zamówienia przewodnika mówiącego po angielsku. Ekspozycja jest w zasadzie stałą wystawą, zmieniają się jednak czasami jej fragmenty i dochodzą nowe wystawy czasowe ukazujące np. medale poświęcone Marii Skłodowskiej.

dsaiesm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsaiesm