Trwa ładowanie...

Twórca Asterixa i Mikołajka będzie miał pomnik w Warszawie

Pomnik Rene Goscinnego zostanie odsłonięty pod koniec września

Twórca Asterixa i Mikołajka będzie miał pomnik w Warszawie
d1y9ybn
d1y9ybn

Pierwszy w Polsce pomnik Rene Goscinnego, twórcy takich postaci jak dzielny Asterix czy niesforny Mikołajek, zostanie odsłonięty 25 września w Warszawie. Gościem honorowym tego wydarzenia będzie córka autora, Anne Goscinny, której wspomnienia o ojcu także we wrześniu trafią do polskich księgarń.

Pomnik zmarłego w 1977 roku Goscinnego stanie na terenie Liceum Francuskiego w Warszawie, które mieści się na Saskiej Kępie, przy ulicy Walecznych. Pisarz miał polskie pochodzenie. Był synem polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia. Jego ojciec, Stanisław Gościnny, był inżynierem chemikiem z Warszawy, a matka Anna Bereśniak-Gościnna pochodziła z Chodorkowa (obecnie na Ukrainie).

W ciągu niespełna trzydziestoletniej kariery urodzony w Paryżu pisarz i scenarzysta Rene Goscinny wykreował galerię postaci rozpoznawalnych na całym świecie. Przygody dzielnego Asteriksa, który wraz z mieszkańcami niewielkiej wioski położonej na terenie Galii stawia opór najazdom Rzymian czy perypetie niesfornego Mikołajka oraz jego szkolnych kolegów podbiły serca zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. Do dnia dzisiejszego dzieła Goscinnego wydano w nakładzie 500 milionów egzemplarzy i przetłumaczono na 107 języków.

d1y9ybn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y9ybn