Trwa ładowanie...
d9lm9ut

Tymczasem na stacji Centrum Nauki Kopernik (ZDJĘCIA)

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tymczasem na stacji Centrum Nauki Kopernik (ZDJĘCIA)
d9lm9ut

Na stacji Centrum Nauki Kopernik* trwa mrożenie i jednoczesne wydobywanie gruntu* spod leżącego w bezpośrednim sąsiedztwie stacji tunelu Wisłostrady. Prace te w niedalekiej przyszłości pozwolą na połączenie obu głowic stacji metra i utworzenie hali peronowej, na której staną pasażerowie oczekujący na przeprawę pod ulicami stolicy.

19 metrów pod powierzchnią terenu, prostopadle do koryta Wisły i tunelu Wisłostrady odbywa się proces* mechanicznego drążenia sąsiadujących ze sobą korytarzy*, które po połączeniu utworzą przestrzeń przyszłej hali pasażerskiej.

Zobacz także: Od marca remont mostu średnicowego!

d9lm9ut

Na najniższej kondygnacji tej części stacji C13 nie ma już potrzeby wydzielania specjalnej strefy bezpieczeństwa. Mrożenie gruntu odbywa się tutaj tylko nocą. Za dnia podtrzymywana jest temperatura umożliwiająca realizowanie wykopu.

W ciągu niespełna miesiąca* w północnej części* placu budowy powstał 16-metrowy korytarz, prowadzący w kierunku barety tunelu Wisłostrady . Aby go utworzyć wyprowadzono na powierzchnię 1100 m3 materiału – ilość, która zapełniłaby siedemdziesiąt trzyosiowych wywrotek. Niemal w całości – bo na odcinku 14,5 m – wykonaliśmy już płytę fundamentową i ułożyliśmy izolację zabezpieczającą przed przedostaniem się wody do wnętrza stacji. Oznacza to, że pierwsza faza prac została zakończona.

Wydrążony odcinek w przekroju poprzecznym przypomina okrąg, do którego najpierw wprowadzona została izolacja dolnej sekcji, następnie boków, a na końcu sekcji górnej. Połączenie wszystkich partii izolacji zamyka obwód wyrobiska.

Do wykonania wspomnianego kilkunastometrowego przebicia użyto 18 stalowych pierścieni, na które wprowadzano beton natryskowy o specjalnie przygotowanej recepturze, pozwalającej przyspieszyć wiązanie.

Zobacz także: Metro będzie jeździć częściej i szybciej!

d9lm9ut

Podziel się opinią

Share

d9lm9ut

d9lm9ut