Trwa ładowanie...

"Udało się!". Powstaje mural Davida Bowiego w Warszawie

W kwietniu 1976 roku muzyk podróżował ze Szwajcarii do Moskwy i na krótko zatrzymał się w stolicy.

"Udało się!". Powstaje mural Davida Bowiego w Warszawie
d4lzt9e
d4lzt9e

Na warszawskim Żoliborzu powstaje mural z wizerunkiem Davida Bowiego. Malowidło upamiętni 40. rocznicę wizyty muzyka w Warszawie. W kwietniu 1976 roku Brytyjczyk odwiedził stolicę, której później poświęcił jeden ze swoich utworów pt. "Warszawa". Uroczyste odsłonięcie muralu nastąpi 21 kwietnia o godz. 18.

- Udało się! Pomysł, który zrodził się na wariackich papierach po śmierci Davida Bowiego w styczniu 2016 r., za moment zmaterializuje się na ścianie budynku przy ulicy Marii Kazimiery 1 - piszą na Facebooku pomysłodawcy akcji. Autor muralu został wyłoniony w otwartym konkursie. W pierwszym etapie jury, składające się z ekspertów od street artu, przedstawicieli sponsorów i władz dzielnicy, wyłoniło ze zgłoszonych propozycji 2 najlepsze, na które w kolejnym etapie głosowali internauci. Ostatecznie zwyciężył projekt wrocławskiego architekta Dawida Celeka, który to w swoim dziele umieścił połączony motyw twarzy artysty, ze słynną błyskawicą oraz wizerunkiem warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki.

Ruszyły prace

- W zeszłym tygodniu zakończyły się prace przygotowawcze - mówi WawaLove Łukasz Prokop, wiceprezes "Stacji Muranów", która jest pomysłodawcą powstania muralu. - Postawiliśmy rusztowania, ściany zostały umyte, a obecnie trwają już prace malarskie - kontynuuje Prokop. - Przewidujemy, że malowanie potrwa 3 dni, mimo, że prognozy pogody nie są jednoznacznie sprzyjające musimy zdążyć do czwartku.

Powstanie muralu było możliwe tylko dzięki wielu życzliwym ludziom, którzy dołożyli się do zbiórki pieniędzy w czasie "crowdfundingowej" akcji na portalu wspieramkulture.pl. - Chciałbym bardzo podziękować wszystkim osobom, które pomogły nam w realizacji tego projektu, bez nich nie byłoby możliwe powstanie tego muralu - podkreśla Łukasz Prokop.

"Let's Dance!"

W czwartek, o godzinie 18. nastąpi uroczyste odsłonięcie muralu poświęconego Davidowi Bowiemu. - Zapraszamy na to wydarzenie wszystkich fanów artysty - mówi wiceprezes "Stacji Muranów". - W trakcie ceremonii odbędą się krótkie wystąpienia, po czym odsłonimy mural Davida. Następnie przeniesiemy się do "Baru Studio", przy Placu Defilad 1, gdzie o 21. wystartuje impreza pt. "Bowie Party", na której utwory artysty będzie prezentował dziennikarz "Trójki" Piotr Metz - mówi nam Łukasz Prokop, wiceprezes "Stacji Muranów".

Dziennikarze "Trójki" oraz Łukasz Prokop opowiadają o Davidzie Bowiem

Utwór "Warszawa"

W kwietniu 1976 roku muzyk podróżował ze Szwajcarii do Moskwy i na krótko zatrzymał się w stolicy. Owocem tego krótkiego pobytu, podczas którego najprawdopodobniej Bowie wybrał się na krótki spacer do placu Wilsona, gdzie kupił płytę "Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk", stał się nagrany rok później utwór "Warszawa" - jedna z niewielu kompozycji poświęconych stolicy Polski, stworzonych przez artystów tej rangi. Utwór pojawił się na płycie pt. "Low".

d4lzt9e

David Bowie to jeden z najbardziej sławnych brytyjskich wokalistów. Był także kompozytorem, aktorem, autorem tekstów, producentem muzycznym oraz aranżerem. Znany także jako malarz i kolekcjoner sztuki. Zmarł 10 stycznia 2016 roku w Nowym Jorku.

Więcej szczegółów na temat uroczystości odsłonięcia muralu oraz "Bowie Party" znajdziecie tutaj .

Źródło: wspieramkulture.pl

d4lzt9e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lzt9e