Trwa ładowanie...
d2z77em

UNESCO: Biurowiec przy starówce musi być przeprojektowany

Trzeba zmienić elewację, obniżyć dach i zmniejszyć kąt jego nachylenia
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
UNESCO: Biurowiec przy starówce musi być przeprojektowany
d2z77em

Ministerstwo kultury ujawniło raport UNESCO na temat kontrowersyjnego budynku przy Starówce. Trzeba przeprojektować elewację, obniżyć dach i zmniejszyć kąt jego nachylenia - te zmiany uchronią Stare Miasto przed skreśleniem z listy światowego dziedzictwa. Ekspert UNESCO przekonuje, że jeszcze nie jest za późno, mimo iż prace budowlane już ruszyły. Z kolei inwestor trzyma się wersji, że obecny projekt jest efektem konsultacji z urzędnikami.

Zobacz także: Rozpoczęli budowę przy placu Zamkowym mimo zakazu ratusza

Budynek musi być zintegrowany z otoczeniem pod względem jego podstawowych elementów, takich, jak rozmiar, struktura, materiały i kolor. Gdyby wyróżniał się z otoczenia pod względem którejkolwiek z istotnych cech stałby się wyjątkiem i zyskałby znaczenie, które nie odpowiada jego statusowi zwykłego budynku prywatnego - mówi ekspert. Jednocześnie raport stwierdza wyraźnie, że projekt budowlany trzeba było skonsultować z UNESCO. Zarzuty są kierowane również pod adresem Stołecznego Konserwatora Zabytków.

d2z77em

Z listy światowego dziedzictwa skreślono m.in. niemieckie Drezno po tym, jak wybudowano tam most na Łabie, który - według specjalistów - stanowił niedopuszczalną ingerencję w krajobraz. Teraz to samo grozi Staremu Miastu, wpisanemu na listę w 1980 roku.

Zobacz także: "Nie" dla pomnika na Krakowskim Przedmieściu

d2z77em

Podziel się opinią

Share
d2z77em
d2z77em