Trwa ładowanie...

VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi

Ósma odsłona niezwykle lubianego spaceru

VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi
d1ic4w2
d1ic4w2

Roztańczony tłum z grającym zespołem na czele na kilka godzin opanuje Bazar Różyckiego, okoliczne ulice, podwórka oraz park Praski. To kolejna odsłona Muzycznego Spaceru Ulicami Starej Pragi. Od pierwszej edycji impreza spotyka się z ogromnym entuzjazmem mieszkańców dzielnicy.

20 czerwca Stowarzyszenie MY zaprasza na jego ósmą odsłonę. Trasa co roku jest inna, ale jej ośrodkiem jest zwykle Bazar Różyckiego – najstarszy bazar w Warszawie. - Tu bije serce Starej Pragi, podkreślając żywe tradycje handlowe i wielokulturowość dzielnicy - informują organizatorzy. - Do tej pory odkrywaliśmy Szmulki, dawny targ rybny, najdłuższy blok w Warszawie, domy modlitwy, dawne miejsca rozrywki i wypoczynku oraz inne, nie wszystkim znane praskie zakamarki o zaskakującej architekturze i historii - dodają.

Tym razem początek Spaceru zaplanowano na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi Oddziału Muzeum Warszawy, które, po kilku latach budowy, wreszcie działa. To bardzo dobry punkt startowy – miejsce, gdzie skupiać się będzie cała historia Pragi, a jednocześnie malownicza sceneria na koncert plenerowy.

Do udziału w wydarzeniu zaproszono klezmerski zespół zza wschodnich granic Polski. Chodzi o to, by przypomnieć o żydowskich korzeniach Pragi i jej wschodnich powiązaniach. - W ubiegłych latach grali dla nas m.in. Nayekhovichi i Opa! z Rosji oraz Raskardaš Orkestar i Pushkin Kiev Klezmer Band z Ukrainy. Tym razem Muzyczny Spacer uświetni zespół Dobranotch z Petersburga, który łączy motywy z melodii bałkańskich, klezmerskich i wschodnich oraz pierwsze szlagiery z czasów rozkwitu rosyjskich orkiestr dętych. W żywiołowym wykonaniu skrzypiec, klarnetu, saksofonu, tuby, banjo i perkusji, wraz z barwnym wokalem, koncerty Dobranotch porywają do tańca tak gości filharmonii, jak i wesela. Zarażają energią w równym stopniu na podwórku, co na głównym placu miejskim - informuje Beata Bielińska-Jacewicz z Urzędu m.st. Warszawy. Zespół ten ma na koncie występy w ponad dwudziestu krajach świata, sześć płyt autorskich i muzykę do szeregu dzieł filmowych.

d1ic4w2

Wspólnie z Dobranotch, w formie spaceru i przystanków muzycznych będzie można odświeżyć tradycję podwórkowych kapel, które były stałym elementem praskiego krajobrazu. Zespół poprowadzi Spacer wyznaczoną trasą aż do do muszli koncertowej w Parku Praskim, gdzie odbędzie się koncert finałowy z prądem. Przed Dobranotch wystąpi polski zespół Utrata Skład. W międzyczasie zagra również orkiestra warzywna Paprykalaba. Całą imprezę scali zaś „przewodnik-wodzirej”, który przybliży historie i anegdoty z poszczególnych punktów trasy Spaceru, a także aktywnie zachęci uczestników do tańca.

VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi
Sobota, 20 czerwca.
Program imprezy.
Start: 17.00 – Muzeum Warszawskiej Pragi, Oddział Muzeum Warszawy (dziedziniec), ul. Targowa 50/52 – brama główna Bazaru Różyckiego, ul. Targowa 54 – podwórko przy ul. Okrzei 30 – dawniej Brukowa 30 - róg ulic Kłopotowskiego i Floriańskiej – dawny Żydowski Dom Akademicki, ul. Sierakowskiego 7 – Plac Weteranów – park Praski.
Finał: 19.00 – koncert finałowy w muszli koncertowej w parku Praskim.

d1ic4w2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ic4w2