Trwa ładowanie...

W niedzielę "Biegnij Warszawo". Tym razem pod hasłem "Wszyscy jesteśmy zwycięzcami"

"Najważniejsza jest radość, dobra zabawa, a nie wynik"

W niedzielę "Biegnij Warszawo". Tym razem pod hasłem "Wszyscy jesteśmy zwycięzcami"
d2qmei6
d2qmei6

"Wszyscy jesteśmy zwycięzcami" - to przewodnie hasło ósmej edycji imprezy Biegnij Warszawo. W niedzielę 10 km pokonywać będzie 10 tys. osób, a 5 km marszem - ponad 2 tys. "Bez względu na to, co chce się osiągnąć, potrzebna jest silna wola" - uważa Bogusław Mamiński.

- Żyjemy w czasach, w których świat biega. Cudownie jest obserwować pokolenia, które nie tyle z przypadku, ile z przyjemności chcę uprawiać to, czemu ja oddałem większą część życia. I serca. Ambitnie realizują cele, wiedzą czego pragną. Osiągają sukcesy, podwyższają poprzeczki. Bieganie jest piękne. Uczy tak wiele - determinacji, silnej woli, pewności siebie, no i chyba najważniejszej kwestii - konsekwencji - podkreślił współtwórca imprezy.

Organizowana jest od 2005 roku. Najpierw jako Run Warsaw, a od 2009 pod polskojęzyczną nazwą. Od początku największy nacisk kładli organizatorzy na edukację poprzez sport.

- Rokrocznie zespół kreatywny opracowuje koncepcję edukacyjną, przedstawiającą wiele elementów niezbędnych dla prawidłowego przygotowania i dobrostanu fizycznego. Z każdą kolejną edycją tej imprezy zdaję sobie sprawę z jej sensu i prawdziwości. Widzę możliwości zmiany świadomości ludzi aktywnych i to, że mogę mieć na to bezpośredni wpływ. Może niewielki - ale zawsze. Moje doświadczenie i lata poświęcenia dla lekkoatletyki zatem nie pozostaną jedynie wspomnieniem, bo przecież mogę się nimi dzielić - powiedział Mamiński.

Mistrzowie i zwykli amatorzy

Wicemistrz świata z Helsinek (1983) na 3000 m z przeszkodami ma nadzieję, że pozytywna energia, jaką wyzwalać będzie w niedzielę kilka tysięcy biegaczy, rozniesie się na całe miasto. Z kolei mistrz olimpijski z Montrealu (1976) i wicemistrz z Moskwy (1980) w skoku wzwyż Jacek Wszoła uważa, że startując w takich imprezach, trasę należy pokonywać z uśmiechem na twarzy. - Najważniejsza jest bowiem radość, dobra zabawa, a nie wynik - podkreślił.

d2qmei6

Były rekordzista świata (2,35 w 1980 roku) jest wielce uradowany z rosnącej w Polsce popularności biegania, jak również nordic walking. - Po raz piąty, a może i szósty poprowadzę fantastyczną "bandę" chodziarzy - poinformował z dumą.

Na dystansie 10 km wystartuje kilku utytułowanych sportowców, m.in. brązowa medalistka igrzysk w Rio de Janeiro w wioślarskiej czwórce podwójnej Agnieszka Kobus, zdobywca czterech złotych medali olimpijskich w chodzie (Atlanta 1996, dwa w Sydney 2000, Ateny 2004) Robert Korzeniowski oraz złoty (Sewilla 1999) i brązowy medalista mistrzostw świata (Edmonton 2001) w sztafecie 4x400 m Piotr Długosielski.

- Rekord życiowy na 10 km wynikiem 35.17 ustanowiłem dwa lata temu. Chciałbym jeszcze go poprawić, ale... Jestem starszy o dwa lata. A czy będę na mecie przed "Długim"? Chyba jeszcze z nim nie przegrałem na tym dystansie, chociaż jest on ode mnie młodszy - powiedział 48-letni Korzeniowski, przygotowujący się do startu w nowojorskim maratonie 6 listopada.

39-letni Długosielski, który w grudniu 2012 roku został sekretarzem generalnym Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w Biegnij Warszawo wystąpi po raz czwarty. W dorobku ma też trzy maratony (Berlin 2014 - 2:59.51), ekstremalny Bieg Rzeźnika oraz debiut w triathlonie na dystansie sprinterskim.

d2qmei6

Pięć gwiazdek dla biegu

Trasa biegu na 10 km: Czerniakowska – Chełmska – Jana Sobieskiego – Spacerowa – Puławska – Al. Ujazdowskie – Piękna – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat – Plac Trzech Krzyży - Jana Matejki – Wiejska – Górnośląska – Myśliwiecka – Łazienkowska.

W piątek rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Komisji European Athletics do spraw Rozwoju Federacji Lekkoatletycznych. Wśród gości przybyłych do Warszawy będą m.in. prezydent EA Norweg Svein Arne Hansen oraz jego zastępca Francuz Jean Gracia, pełniący także obowiązki sekretarza generalnego IAAF. Jednym z tematów będzie rozwój projektu Running for All, czyli certyfikacja imprez biegowych przez European Athletics. Po ubiegłorocznych zawodach Biegnij Warszawo otrzymało najwyższą kategorię - pięć gwiazdek.

Dodatkowe szczegóły znaleźć można na stronie biegu .

d2qmei6
d2qmei6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qmei6