Trwa ładowanie...
d3opgkz

W rocznicę śmierci Narutowicza, ONR uczcił jego zabójcę

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W rocznicę śmierci Narutowicza, ONR uczcił jego zabójcę
d3opgkz

Oddział warszawski Obozu Narodowo-Radykalnego - skrajnie prawicowego ruchu - postanowił uczcić śmierć mordercy prezydenta RP Gabriela Narutowicza.

Przeczytajcie też: ONR przeprasza za spalenie Tęczy!

ONR Warszawa chwali się swoją akcją na portalu społecznościowym. "W związku z kolejną rocznicą tego wydarzenia, doszło do symbolicznej zmiany nazwy "PLACU NARUTOWICZA" na "PLAC NIEWIADOMSKIEGO" - czytamy na popularnym portalu społecznościowym. Narodowcy zakleili tabliczki z nazwą ulicy oraz wiaty przystankowe. Przed Zachętą pojawił się też dużym rozmiarów transparent z napisem "Eligiusz Niewiadomski. Święta misja, święty cel".

d3opgkz

16 grudnia 1922 roku, w czasie otwarcia wystawy w warszawskiej Zachęcie , Eligiusz Niewiadomski strzelił trzy razy z rewolweru do prezydenta RP Gabriela Narutowicza. Prezydent zginął na miejscu. Niewiadomski, który nawet nie próbował u uciekać, został na miejscu aresztowany.

30 grudnia 1922, w pierwszym dniu procesu, Eligiusz Niewiadomski został skazany na karę śmierci, której sam dla siebie zażądał. Jego ostatnie słowa brzmiały: „Ginę za Polskę, którą gubi Piłsudski!”. Został rozstrzelany przez pluton egzekucyjny 31 stycznia 1923 roku.

d3opgkz

Podziel się opinią

Share

d3opgkz

d3opgkz