Trwa ładowanie...
dt9bb95

W sobotę rusza akcja „Żonkile”!

To nie jest tylko papierowy kwiatek, to symbol pamięci o bohaterach powstania
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W sobotę rusza akcja „Żonkile”!
dt9bb95

Już po raz drugi w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Prowadzona akcja ma na celu kontynuowanie tej tradycji. W 2013 roku wolontariusze w ciągu trzech dni rozdali 50 tysięcy kwiatów, opowiadając przechodniom o ich symbolice. Częścią projektu było także sadzenie kwiatów w różnych miejscach w Warszawie dla upamiętnienia heroicznego powstania i przypomnienia mieszkańcom stolicy o likwidacji getta.

dt9bb95

Przeczytaj też: Drogi Krzyżowe i Rezurekcje - będą utrudnienia

dt9bb95

Podziel się opinią

Share
dt9bb95
dt9bb95