Trwa ładowanie...

W Śródmieściu stanie 3-metrowy obelisk upamiętniający Jana Pawła II!

Dzielnica przeznaczy na niego 160 tys. złotych!

Share
W Śródmieściu stanie 3-metrowy obelisk upamiętniający Jana Pawła II!
d24aqfe

"Pamiątka papieska" stanie na Agrykoli, u podnóża Zamku Ujazdowskiego. Ma być gotowa 9 czerwca, w rocznicę słynnej mszy odprawionej w 1991 roku przez Karola Wojtyłę. Jest już wykonawca.Pomysł zwyciężył podczas sesji Rady Dzielnicy głosami PO i PiS.

Jednak, jak czytamy w Gazecie, obelisk został oprotestowany przez Twój Ruch. - Śródmieście ma dziurę budżetową w wysokości 50 mln zł. Bieda aż piszczy. Ostatnio musieliśmy robić przesunięcia budżetowe, żeby były środki na pensje dla nauczycieli. - mówi Grzegorz Walkiewicz z TR.

Nie ma jeszcze zdjęć projektu, jednak w specyfikacji Zarządu Terenów Publicznych można przeczytać, że "Pamiątka papieska jest pionowym wielokrawędziowym obeliskiem o podstawie prostokątnej i nierównolegle uformowanych płaszczyznach bloków, zaprojektowanym z jednego bloku kamiennego z antracytowego granitu Impala. Obelisk wieńczy wsunięty od góry wieloboczny odlew ze szkła białego polerowanego o wyostrzonych krawędziach, pełniący funkcję metaforycznego diamentu". Monument ma mieć prawie trzy metry. Będzie na nim znak papieski i napis: "W tym miejscu 9 czerwca 1991 roku podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny Błogosławiony Papież Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą i spotkał się z mieszkańcami Warszawy. Wdzięczni mieszkańcy Powiśla".

d24aqfe

Papież, w samym tylko Śródmieściu jest upamiętniony kilka razy. Na pl. Grzybowskim znajduje się pomnik, na rogu Dzielnej i al. Jana Pawła II głaz pamiątkowy, w dzielnicy wiszą tablice wspominające pielgrzymki, a na pl. Piłsudskiego stoi krzyż - pamiątka po historycznej mszy świętej z 1979 roku. Czy to sporo?

- Są ważniejsze wydatki od kolejnego upamiętnienia Jana Pawła II - mówi Gazecie Grzegorz Walkiewicz z Twojego Ruchu, ale dodaje też: - Nie chodzi o antyklerykalizm. Chodzi o umiar i rozsądek.

Prace nad obeliskiem ruszą jeszcze w styczniu, a "Pamiątka papieska" ma być gotowa 9 czerwca. *Śródmieście przeznaczyło na ten cel 160 tys. złotych. Dla przypomnienia - słynna tęcza kosztował 60 tysięcy. *

d24aqfe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24aqfe
d24aqfe