Trwa ładowanie...

W Warszawie mniej wypadków, ale więcej rannych i zabitych

Główną przyczyną wypadków z udziałem pieszych w 2011 r. było nieprawidłowe przejeżdżanie przejść przez kierowców - podaje Zarząd Dróg Miejskich

W Warszawie mniej wypadków, ale więcej rannych i zabitych
d2azuwf

*Ze statystyk wynika, że w 2011 roku na ulicach stolicy doszło do 1056 wypadków (rok wcześniej - 1074). Ranne zostały 1233 osoby (więcej o 18). Natomiast liczba ofiar śmiertelnych wzrosła z 57 do 90! *W ubiegłym roku człowiek ginął wiec na warszawskich ulicach średnio co cztery dni, natomiast codziennie co najmniej trzy osoby były ranne.

Według ZDM głównym problemem bezpieczeństwa ruchu drogowego w Warszawie jest zagrożenie pieszego, które niezmiennie utrzymuje się na wysokim poziomie. W 2011 r. doszło 490 wypadków, w których kierowcy najeżdżali na pieszych. Śmierć w takich sytuacjach poniosło 51 osób, w tym 22 zmarły na miejscu, a 29 w ciągu 30 dni od wypadku). Ranne zostały 462 osoby.

Inne rodzaje wypadków pociągnęły za sobą wśród pieszych tylko pięć ofiar śmiertelnych i 11 rannych. W 2010 r. we wszystkich rodzajach wypadków zginęło jedynie 38 pieszych.

d2azuwf

Główną przyczyną wypadków z udziałem pieszych w 2011 r. było nieprawidłowe przejeżdżanie przejść przez kierowców - stwierdzono to w 51 proc. przypadków. Zdecydowanie rzadsze były przyczyny leżące po stronie pieszych - nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem (14 proc.), wejście na czerwonym świetle (9 proc.) i przechodzenie w niedozwolonym miejscu (8 proc.).

ZDM podkreśla, że niepokojącym zjawiskiem są ucieczki kierowców z miejsca wypadku, do którego doszło z udziałem pieszego - w 2011 r. odnotowano 45 takich ucieczek (wszystkich 99). Do wypadków z udziałem pieszych najczęściej dochodziło na skrzyżowaniach z pierwszeństwem przejazdu oraz prostych odcinkach dróg.

Spośród wszystkich wypadków drogowych w stolicy w 2011 r.* 884 (czyli 84 proc.) zostało spowodowanych przez kierowców, a 15 proc. przez pieszych. Kierowcy, którzy nie ukończyli 25 lat, spowodowali 109 wypadków, czyli o 21 mniej niż rok wcześniej. *Tylko 2 proc. wszystkich wypadków spowodowali kierowcy znajdujący się pod wpływem alkoholu.

Jeśli weźmie się pod uwagę statystyki wypadków, najniebezpieczniejsze skrzyżowania to: al. Solidarności z al. Jana Pawła II, ul. Kasprzaka z al. Prymasa Tysiąclecia, al. Niepodległości z ul. Batorego i Al. Jerozolimskich z ul. Ryżową.

Najwięcej wypadków miało miejsce w czerwcu, wrześniu i grudniu (ponad 100), najbezpieczniejsze były natomiast styczeń i listopad (70 i 71 wypadków).

d2azuwf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2azuwf