Trwa ładowanie...

W Warszawie powstają nowe osiedla dla wróbli

W Warszawie powstają nowe osiedla dla wróbli
d2vp106
d2vp106

Z roku na rok spada w Warszawie populacja wróbla domowego. Chcąc zapobiec temu zjawisku w Ogrodzie Saskim i parku Praskim rozwieszono 30 specjalnych budek dla tych ptaków.

30 dedykowanych, bo tylko dla wróbli, domków lęgowych pojawiło się w Ogrodzie Saskim i parku Praskim. Z przymrużeniem oka odnotowujemy, że urządzenie osiedli dla wróbli zbiega się z Międzynarodowym Dniem Wróbla Domowego - powiedziała Wawalove.pl Zofia Kłyk z Zarządu Oczyszczania Miasta.

Ulokowanie 30 specjalnych budek dla wróbli to projekt naukowy Towarzystwa Przyrodniczego Bocian, którego celem jest przywrócenie populacji wróbla domowego. Zarząd Oczyszczania Miasta do realizacji projektu udostępnił dwa wytypowane przez fachowców parki. W sąsiedztwie skupin krzewów, w których lubią przebywać wróble, powieszono 30 budek lęgowych. To skrzynki różnej budowy, dostosowane do zwyczajów wróbli. Są więc takie, które imitują wróblom wchodzenie za rynnę albo pod dach. Ważne jest też duże zagęszczenie budek na małym terenie, budki wiszące na sąsiadujących drzewach tworzą swoiste ptasie osiedla.

d2vp106

- Wróbel domowy jest typowo społecznym gatunkiem, gniazdującym kolonijnie, np. w jednym gnieździe bociana czy w jednym stropodachu może być kilkadziesiąt ich gniazd. Prawdopodobnie dlatego metoda wieszania skrzynek lęgowych na drzewach w dużym rozproszeniu nie sprzyja zasiedlaniu ich przez wróble – tłumaczy dr Andrzej Węgrzynowicz z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, opiekun naukowy projektu.

Inicjatywa Towarzystwa Bocian ma u podstaw obserwacje wypierania wróbla domowego przez mazurki. Okazuje się, że ptaki te praktycznie przestały korzystać ze skrzynek lęgowych w parkach i skwerach. Warszawską ciekawostką jest gniazdowanie wróbli w stalowej rzeźbie „Żyrafa” w parku Praskim.

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Wróbla Domowego warto przypomnieć, że oprócz 30 domków dla tych ptaków, na zlecenie Zarządu Oczyszczania Miasta rozwieszono w tym roku 75 nowych skrzynek, a dodatkowo w styczniu, czyli przed sezonem lęgowym, wyczyszczonych zostało 256 już funkcjonujących budek.

d2vp106
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vp106