Trwa ładowanie...
d3mp8ou

W Warszawie powstało Centrum Wielokulturowe!

"Przedstawiciele różnych kultur obecni na krócej lub dłużej w tym mieście, będą mogli poczuć się jak u siebie w domu”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Warszawie powstało Centrum Wielokulturowe!
d3mp8ou

Centrum Wielokulturowe pojawiło się przy ul. Jagiellońskiej 54. Właściwie dopiero się pojawi się, bowiem formalnie zacznie działać w grudniu. Pieniądze na jego prowadzenie gwarantuje miasto. Jak powiedział Włodzimierz Paszyński, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, „Warszawskie Centrum Wielokulturowe ma sprawiać, że przedstawiciele różnych kultur obecni na krócej lub dłużej w tym mieście, będą mogli poczuć się jak u siebie w domu”.

Mówimy o sporej grupie ludzi. Jak poinformowała WawaLove.pl Ivetta Biały z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, liczba osób, które posiadają ważne karty pobytu (stan na 9.12.2013) wynosi 52 273. Najwięcej jest Ukraińców (ponad 13 tys.) i Wietnamczyków (ponad 10 tys.). Do tego dochodzą osoby przebywające w Warszawie nielegalnie. W stolicy żyją i mieszkają obywatele prawie każdego państwa na świecie, w tym z Albanii, Argentyny, Chile, Egiptu, Etiopii, Inguszetii, Republiki Środkowoafrykańskiej, a nawet Sierra Leone czy Togo.

Dlatego Warszawskie Centrum Wielokulturowe będzie mieć za zadanie integrować działania i skłaniać do współpracy poszczególne urzędy i instytucje miejskie oraz organizacje pozarządowe – zarówno te realizujące projekty na rzecz cudzoziemców, jak i organizacje reprezentujące społeczności imigranckie.

d3mp8ou

Czym się jeszcze będzie zajmowało Centrum? Chodzi przede wszystkim aktywizację cudzoziemców oraz wsparcie dla środowisk imigranckich w realizacji własnych projektów oraz w działaniach integracyjnych. W Centrum uzyskają informacje na temat adresowanych do nich programów samorządowych i pozarządowych, funkcjonowania urzędów, czy oferty kulturalnej, jak i mieszkańców Warszawy oraz turystów chcących zaczerpnąć informacji o wielokulturowości stolicy.

* Cudzoziemcy będą mogli też nauczyć się języka polskiego* oraz dowiedzieć się więcej o wielokulturowym dziedzictwie i dzisiejszym obliczu Warszawy. Internetową stronę Centrum Wielokulturowego znajdziemy tutaj .

Przeczytajcie też: Nie ma cwaniaka nad afrowarszawiaka!

d3mp8ou

Podziel się opinią

Share
d3mp8ou
d3mp8ou