Trwa ładowanie...

W Warszawie rusza nowa instytucja kulturalna - Teatr Scena

Inauguracja działalności już w ten weekend.

W Warszawie rusza nowa instytucja kulturalna - Teatr Scena
d3c8g94
d3c8g94

Na początek w warszawskim Domu Literatury, bo tam Teatr ma swą siedzibę, zaplanowano premiery dwóch spektakli: "Upadku" wg Alberta Camusa i "Achmatowej. Anatemy". Jak podkreślił dyrektor instytucji Andrzej Ferenc, Teatr Scena jest przedsięwzięciem multiśrodowiskowym. Prócz tego, że w powstawanie spektakli włączają się jak zwykle ludzie teatru - scenarzyści, scenografowie, reżyserzy - to angażują się w to także stowarzyszenia literackie, które działają w warszawskim Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu.

- Inicjatorem powstania Teatru Scena był Pen Club, do którego dołączyli się Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oraz Związek Literatów Polskich. Oni, chcąc ożywić i nadać nową energię Domowi Literatury, zaproponowali, żeby tam stworzyć teatr, miejsce dla szerszej publiczności - wyjaśnił Ferenc. Jak dodał, Scena ma być teatrem repertuarowym. - Z racji specyfiki miejsca wypływa fakt, że słowo i literatura będą głównymi budulcami przedstawienia. Teatr jest kameralny, odległość między widzem a aktorem jest tam jak na wyciągnięcie ręki. To przestrzeń bliskiego kontaktu, co też nada przedstawieniom charakteru - opowiadał.

Działalność Teatru Scena zainauguruje premiera spektaklu "Upadek", na podstawie powieści filozoficznej Alberta Camusa. Główną rolę w spektaklu zagra Andrzej Ferenc, także jeden z dwóch - obok Janusza Kukuły - reżyserów. Przedstawienie będzie można oglądać w najbliższym czasie 19 marca oraz 22 i 24 kwietnia. Kolejnym zaplanowanym premierowym spektaklem będzie "Achmatowa.Anatema", także w reżyserii Ferenca. Jak powiedział reżyser , jest to przedstawienie biograficzne. Materiałem do jego stworzenia były wiersze Achmatowej, a także jej pamiętniki, które - jak zauważył Ferenc - opisują "opresję państwa wobec jednostki" i "napaści na poetkę jej kolegów po piórze oraz propagandy komunistycznej".

W najbliższym repertuarze Sceny znalazł się również koncert izraelskiego zespołu Tehilim Project. Muzycy 27 i 28 marca wykonają na oryginalnych instrumentach strunowych i perkusyjnych z Bliskiego Wschodu hebrajskie psalmy. Polscy aktorzy - Anna Seniuk, Grzegorz Damięcki, Krzysztof Gosztyła, Małgorzata Kaczmarska i Adam Pomorski - przeczytają psalmy w tłumaczeniach polskich pisarzy, w tym m.in. Jana Kochanowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Romana Brandstaettera i Czesława Miłosza. Autorem scenariusza widowiska i wyboru wierszy jest poeta Piotr Matywiecki.

d3c8g94

Kilka dni później w Teatrze Scena odbędzie się premiera spektaklu "Leśmian" opartego na wierszach poety o miłości, do którego muzykę napisali młodzi polscy kompozytorzy. Na scenie podczas przedstawienia będzie występowało łącznie dwanaście osób - sześcioro muzyków oraz tyle samo śpiewaków i aktorów. Zagrają m.in. Grzegorz Daukszewicz i Aleksandra Radwan.

d3c8g94
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c8g94