Trwa ładowanie...

W Warszawie staną hotele dla pszczół!

Aż w ośmiu lokalizacjach! Pierwsze dwa już stoją. Wy także możecie taki zbudować

W Warszawie staną hotele dla pszczół!
d2qqdyd
d2qqdyd

Hotele dla pszczół (owadów zapylających) to tak naprawdę specjalna konstrukcja wybudowana w celu stworzenia schronienia i miejsca do rozmnażania. Pszczoły są niezbędne dla zdrowego funkcjonowania parków i zieleni miejskiej, w której ich naturalne siedliska są coraz częściej niszczone.

- Stawiamy je w przestrzeniach miejskich, przestrzeniach otwartych, otwartych ogrodach botanicznych lub otwartych ogrodach działkowych - powiedziała nam Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii "Przychylmy Pszczołom Nieba".

W stolicy stoją już dwa takie hotele - na Polu Mokotowskim i Kępie Potockiej. Kolejne pojawią się w Ogrodzie Saskim (budowniczowie czekają jeszcze na zgodę konserwatora), w parku Ujazdowskim, Skaryszewskim, Praskim, w Forcie Bema i na otwartych działkach przy Waszyngtona.

Każdy z nas może także zbudować taki hotel. Wystarczy pobrać specjalny poradnik i wybrać model, który najlepiej pasuje do potrzeb. W poradniku znajdziemy kilka propozycji - od tych najprostszych, np. na balkon, które z powodzeniem zbudować można z dziećmi, po konstrukcje bardziej skomplikowane, typowo ogrodowe. Wszystko z łatwo dostępnych i niedrogich materiałów, w tym materiałów z recyklingu, np. pustych butelek czy opakowań po sokach.
Poradnik znajdziemy TUTAJ (PDF).

d2qqdyd

Co także istotne, pszczoły zapylające nie są agresywne i nie posiadają (w przeciwieństwie do miodnych) żądeł. W Polsce żyje ponad 470 gatunków pszczół, z czego ponad 220 znajduje się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Chociaż pszczoły kojarzą się głównie z produkcja miodu, to dla człowieka najważniejszym efektem pracy ich i innych dziko żyjących owadów zapylających jest zapylanie roślin. *Pamiętajmy więc - jeśli słyszymy w parku odgłosy bzykania, oznacza to, że wszystko jest w jak najlepszym, naturalnym porządku. *

d2qqdyd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qqdyd