Trwa ładowanie...
d1e3c36

Walk of Fame na Pradze Północ. Na Stalowej pojawi Aleja Sław. Znamy listę nazwisk

Mieszkańcy Pragi Płn. też będą mogli zaproponować swoją gwiazdę
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Walk of Fame na Pradze Północ. Na Stalowej pojawi Aleja Sław. Znamy listę nazwisk
d1e3c36

Pisarz Stefan"Wiech" Wiechecki, Julian "Różyc" Różycki czy twórca Nowej Pragi Ksawery Konopacki - wszyscy oni będą mieć niedługo swoje pamiątkowe "gwiazdy" w Alei Sław, jaka powstanie na jednej z ulic warszawskiej Pragi Północ. To pomysł odchodzącego ze stanowiska burmistrza Pawła Lisieckiego. Poznaliśmy listę nazwisk.

O tym, że Aleja Sław powstanie na ul. Stalowej pisaliśmy jako pierwsi w listopadzie 2015 roku . Był to pomysł odchodzącego wówczas ze stanowiska burmistrza, obecnie posła Pawła Lisieckiego. Podobnie jak na słynnej Hollywood Boulevard, ozdobne płyty gwiazdami i z nazwiskami oraz krótkimi notkami o danej osobie, zostaną wkomponowane w chodnik. Ostateczny projekt przygotował aktywista miejski Krzysztof Michalski.

Na wbudowanych w chodnik płytach znajdziemy artystów, muzyków, architektów, ale i społeczników czy sportowców - ludzi zasłużonych dla Pragi Północ. Jak mówił wówczas poseł Lisiecki, chodziło przede wszystkim o to, by młodzi prażanie mieli wzory do naśladowania. - Żeby wiedzieli, że tu, na Pradze Północ rodzili i wychowywali się wspaniali ludzie, społecznicy i przedsiębiorcy. Osoby, które można naśladować lub czerpać idee z ich życiorysów - mówił w rozmowie z WawaLove.pl

d1e3c36

Nie bez znaczenia jest też aspekt turystyczny. - Oczywiście bierzemy pod uwagę, że taka aleja przyciągnie nie tylko warszawiaków, ale i stanie się też miejsce odwiedzanym przez wszystkich turystów, ale nie jest to dla nas najważniejsze - podkreślał Lisiecki. - W pomyśle głównie chodzi o to, by pokazać jakie osoby tu działały, przypomnieć je i zachęcić mieszkańców, szczególnie młodych, by ich wzorem zaczęli działać, także lokalnie - dodawał.

Będzie można dodać swoją gwiazdę

Projekt został zgłoszony do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego i pozytywnie przeszedł weryfikację, co oznacza, że powstanie na pewno. Do Zarządu Dróg Miejskich właśnie została przesłana lista 8 nazwisk, które pojawia się w Alei. To Julian Józef Różycki, Władysław Sebyła, Stefan "Wiech" Wiechecki, Ksawery Konopacki, Helena i Szymon Syrkusowie, Michał i Maria Radziwiłłowie, bł. Ks. Ignacy Kłopotowski oraz Kazimierz "Dziadek" Lisiecki.

- W związku z uwagami projektodawcy i mieszkańców, Urząd Dzielnicy w najbliższych dniach przeprowadzi sondę internetową, która wyłoni ostateczną listę uhonorowanych postaci - mówi WawaLove.pl rzecznik dzielnicy Karol Szyszko. - W porozumieniu z projektodawcą zaproponujemy też kilka dodatkowych nazwisk, np. Antoninę i Jana Żabińskich czy Helenę Rzeszotarską - dodaje rzecznik.

d1e3c36

Na początku marca br., zaproponowano pokazano projekty tablic, które mają znaleźć się na chodniku. Spotkały się z dość chłodnym przyjęciem. Jedni pisali, że gwiazdy są "zbyt radzieckie", inni, zarzucali, że dzielnica kopiuje hollywoodzkie wzory. Poniżej proponowane projekty:

Podziel się
Podziel się

Rzecznik dodaje, że mieszkańcy też będą mogli zaproponować swoją gwiazdę. Specjalna, otwarta sonda pojawi się wkrótce m.in. na profilu społecznościowym dzielnicy i ZDM-u .

d1e3c36

Przeczytajcie też: Półmaraton, Puchar Krecika czy Mistrzostwa U-11 w piłce nożnej. To będzie sportowy weekend

Podziel się
d1e3c36

Podziel się opinią

Share

d1e3c36

d1e3c36