Trwa ładowanie...

Warszawa. Awaria w oczyszczalni "Czajka". Michał Dworczyk apeluje do władz miasta

- Pracujemy w sposób ekstraordynaryjny - podkreślił minister Michał Dworczyk, odnosząc się do budowy tymczasowego rurociągu do oczyszczalni "Czajka". Mówił także o "braku pomysłów ze strony samorządu".

Warszawa. Awaria w oczyszczalni "Czajka". Michał Dworczyk apeluje do władz miastaŹródło: East News, fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER
d2yn1wo
d2yn1wo

- Obie nitki rurociągu do oczyszczalni Czajka rozpoczną działanie w sobotę wieczorem, najdalej w niedzielę w godzinach porannych - podkreślił na konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk. Mowa o rurociągu zastępczym, który będzie poprowadzony po moście pontonowym.

Przyznał, że pierwotnie była mowa o popołudniowych godzinach w piątek. Trzeba było jednak zmienić harmonogram prac ze względu na warunki techniczne i opinię inżynierów.

- Ponadto wydarzył się szereg nieoczekiwanych zdarzeń - wydłużyła się budowa czerpni, z której będą pobierane te nieczystości, aby trafić do awaryjnego rurociągu. Okazało się też, że w nocy musieliśmy przerwać pracę ze względów bezpieczeństwa, a bezpieczeństwo z naszego punktu widzenia jest tutaj najistotniejsze" - tłumaczył Dworczyk.

Zobacz także: Skandaliczna wypowiedź szefa MEN. Minister komentuje

Dodał, że awaria oczyszczalni ścieków Czajka może potrwać dłużej niż deklarowane przez miasto dwa miesiące.

d2yn1wo

"Czekamy na pomysły miasta"

Minister mówił nie tylko o postępach w pracach, ale podkreślał też, że rząd czeka na propozycje ze strony władz miasta. - Ponawiamy nasz apel czy stanowisko i prośbę o jak najszybsze przekazanie informacji ze strony władz miasta, na temat tego jak w dłuższej perspektywie miasto planuje rozwiązać tę sytuację. Nie było pomysłów ze strony samorządu. Musieliśmy zareagować. Pracujemy w sposób ekstraordynaryjny, to tymczasowe rozwiązanie - mówił.

I dodał: - Wspaniale, jak miasto ma swoje pomysły. Tylko czekamy na realistyczne pomysły i termin realizacji.

Zaznaczył, że koszty budowy tymczasowego rozwiązania pokrywane są z budżetu państwa. Tak zdecydował premier Mateusz Morawiecki. - Bo to sprawa nie tylko Warszawy - tłumaczył Dworczyk.

d2yn1wo

Przypomnijmy, że do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło 27 sierpnia. Od tamtej pory nieczystości są zrzucane do Wisły. Podjęto decyzję o budowie mostu pontonowego i alternatywnego rurociągu, którym ścieki będą transportowane do oczyszczalni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2yn1wo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yn1wo