Trwa ładowanie...
d1ukp68

Warszawa. Awaria w oczyszczalni "Czajka". Michał Dworczyk apeluje do władz miasta

- Pracujemy w sposób ekstraordynaryjny - podkreślił minister Michał Dworczyk, odnosząc się do budowy tymczasowego rurociągu do oczyszczalni "Czajka". Mówił także o "braku pomysłów ze strony samorządu".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Michał Dworczyk przekazał dziennikarzom, na jakim etapie są prace
Michał Dworczyk przekazał dziennikarzom, na jakim etapie są prace (East News, Fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER)
d1ukp68

- Obie nitki rurociągu do oczyszczalni Czajka rozpoczną działanie w sobotę wieczorem, najdalej w niedzielę w godzinach porannych - podkreślił na konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk. Mowa o rurociągu zastępczym, który będzie poprowadzony po moście pontonowym.

Przyznał, że pierwotnie była mowa o popołudniowych godzinach w piątek. Trzeba było jednak zmienić harmonogram prac ze względu na warunki techniczne i opinię inżynierów.

- Ponadto wydarzył się szereg nieoczekiwanych zdarzeń - wydłużyła się budowa czerpni, z której będą pobierane te nieczystości, aby trafić do awaryjnego rurociągu. Okazało się też, że w nocy musieliśmy przerwać pracę ze względów bezpieczeństwa, a bezpieczeństwo z naszego punktu widzenia jest tutaj najistotniejsze" - tłumaczył Dworczyk.

d1ukp68

Zobacz także: Skandaliczna wypowiedź szefa MEN. Minister komentuje

Dodał, że awaria oczyszczalni ścieków Czajka może potrwać dłużej niż deklarowane przez miasto dwa miesiące.

"Czekamy na pomysły miasta"

Minister mówił nie tylko o postępach w pracach, ale podkreślał też, że rząd czeka na propozycje ze strony władz miasta. - Ponawiamy nasz apel czy stanowisko i prośbę o jak najszybsze przekazanie informacji ze strony władz miasta, na temat tego jak w dłuższej perspektywie miasto planuje rozwiązać tę sytuację. Nie było pomysłów ze strony samorządu. Musieliśmy zareagować. Pracujemy w sposób ekstraordynaryjny, to tymczasowe rozwiązanie - mówił.

d1ukp68

I dodał: - Wspaniale, jak miasto ma swoje pomysły. Tylko czekamy na realistyczne pomysły i termin realizacji.

Zaznaczył, że koszty budowy tymczasowego rozwiązania pokrywane są z budżetu państwa. Tak zdecydował premier Mateusz Morawiecki. - Bo to sprawa nie tylko Warszawy - tłumaczył Dworczyk.

Przypomnijmy, że do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło 27 sierpnia. Od tamtej pory nieczystości są zrzucane do Wisły. Podjęto decyzję o budowie mostu pontonowego i alternatywnego rurociągu, którym ścieki będą transportowane do oczyszczalni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ukp68

Podziel się opinią

Share

d1ukp68

d1ukp68